Skip to main content

Sakık`tan siyasetçilere çağrı

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, son günlerde artan terörle ilgili liderler buluşaması konusunda Devlet Bakanı Hüseyin Çelik’in Başbakan’ın terörden nemalandıklarını düşündüğü siyasi partileri ziyaret etmeyeceği açıklaması ve bu partilerin MHP, BDP olduğunu onaylamasına tepki gösterdi. Sakık, bütün liderlerin mevzilere giderek, oralarda hayatını kaybedenlerden ‘red ve inkar politikaları’ nedeniyle özür dilemesi gerektiğini öne sürdü.

Sakık, İzmir’de yaptığı açıklamada BDP dışındaki partilerin terörden nemalandıklarını, Mart ayından bu yana Türk ve Kürt çocukların hayatını kaybetmesine karşın siyasetçilerin seyirci kaldığını öne sürdü. Kürt açılımı olacaksa bunun muhataplarının belli olduğunu, Kürt halkının iradesinin parlamentoda bulunduğunu anlatan Sakık, “Onlarla diyalog kurması gereken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ne yazık ki İstanbul’da bir gün bile Kürt coğrafyasına adım atmamış bazı sanatçı ve futbolcularla Kürt sorununu çözmeye çalışıyor. Yanına Alevi, Roman açılımını koyuyorlar. Kürt ve Roman sorununu yanyana getirmek samimiyetsizliktir. Şiddet, kan ve silahtan nemalandığımızı söyleyebilecek adamın kendisi ve partisinin çok temiz olmasını dilerdim” dedi.

Silah ve şiddetten gelen gelenekleri bulunmadığını, oy talepleri, mevki, makam talepleri olanların nemalanma peşinde koştuğunu belirten Sakık, “Kan ve şiddet bitsin, biz siyasal hayatımıza da nokta koymaya hazırız” dedi.

Sakık, liderlerin mevzii tartışmasına değinirken bütün siyasi parti aktörlerinin mevzilere giderek oralarda toprağa düşen gencecik bedenlere özür borcu bulunduğunu söyledi. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “Adı Türk, adı Kürt, hangi genç orada toprağa gömülmüşse, bu ülkenin yöneticileri o topraktan, mevziilerden özür dilemeli; ‘Biz red ve inkar politikaları sonucu sizleri bu dağlara ittik. Sizler yaşamınızı yitirdiniz. Bu realiteyi kabul etsek çatışma ve kavga kısa sürede noktalanırdı’ demeli” dedi. Geçmişte, Tansu Çiller, Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz’ın mevziilere gittiğini, hatta üniforma giydiklerini belirten Sakık, “Hayat hepsini sildi. Kürt sorunu çözülmezse, Türkiye özgürleşmezse iktidar 3-5 yıl sürebilir. Bugün siyasette olmazsınız” diye devam etti.

Anayasa’da “Herkes Türktür” denildiğini anlatan Sakık, böyle bir Anayasa’nın iç barışı sağlayamacağını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından onur duyduklarını ancak Türk olmadıklarını belirten Sakık, yasakçı yasaların yanı sıra Anayasa’nın değişmesi gerektiğini hükümete götürdükleri önerinin ciddiye alınmadığını bildirirken, Başbakan Erdoğan’ın çatışmalı sürecin 30 yıl daha sürmesini isteğini ileri sürdü. Sakık, “Sandıklara gitmeyeceğiz. Yeni Bir Anayasa istiyoruz. Hepimizi özgürlüştirecek, kanı ve şiddeti durduracak ortak bir vatan yaratacak Anayasa istiyoruz” dedi.

Sakık, Kürtler’in fazla talepleri olmadığını ülkede Anayasa ve yasalar düzeyinde halkların kimliğinin kabulünü istediklerini söyledi. Anayasa’da bunun uygulamaya geçmesi halinde silahlı güçlerin de silahları bırakmaya hazır olduklarını açıkladıklarını söyleyen Sakık, Türk ve Kürtler’in özgürce bir arada yaşabileceğini söyledi. TBMM’den Türkiye’deki etnik kimliklerin araştırılmasını istediklerine ırkçılıkla suçlandıklarını belirten Sakık, “Hayatımız ırkçılıkla, faşizmle mücadeleyle geçti. Ülkedeki Süryaniler’in, Rum, Alevi ve Ermenilerin sayısını tespit etmek ırkçılık mıdır? Bunlar Türkiye’de yaşayan farklı renkler değil mi? Parlementoda suçlanınca ağzımızdan tasvip etmediğimiz sözler çıktı” dedi.

Sakık, Kürt ve Türk gençlerin öldüğünü, kimi yetkililerin gidip tepelerde Fatiha okuduğunu belirterek, artık bu nedenle bu felakete karşı bir sigorta oluşturmadığını söyledi. İntikam duygularının kötü olduğunu belirten Sakık, “Bizde intikam duygusu yoktur. Ölen Türk askeri için de ölen PKK’lı militan için de gözyaşı akıtıyorum. Çünkü benim kardeşlerimdir. Her yol denendi. Denenmeyen tek yol barış, demokrasi ve özgürlüktür. Ülke birliği, bayrağa, resmi dile itirazımız yoktur. Hepimiz tek halk değiliz. Ülkenin yerini vatan kabul ettik. İnadına birlikte yaşacağız” diye konuştu.

Sakık, AK Parti, CHP, MHP’nin Hazine yardımı almalarına rağmen BDP’nin halkın yardımlarıyla ayakta durduklarını söyledi. Sakık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Kemal Bey samimiyse CHP’nin hazırladığı barajı yüzde 7’ye düşüren kanun teklifiyle ilgili Başbakan Erdoğan’a ‘Barajı düşürmeye hazırmısınız. Meclis tatile gitmeden barajı makul bir noktaya çekelim’ desin. Çünkü, seçimlere 1 yıldan daha az kala kabul edilerse seçimlerde geçerli olmayacak. Sadece göz boyama olacak. Ezilenler sömürülenler bir blok oluşturur. Blok hayata geçerse, Türkiye’deki demokrasi güçleriyle biz TBMM’de 100 milletvekili ile gideriz” dedi.

Sakık, gazetecilerin sorusu üzerine Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki koşullarıyla ilgili raporunun ayrıntılarını bilmediğini söyledi. Sakık, “Sorun Cezaevi koşullarının 3-5 metre daha geniş olması değil. Bütün olarak F tipi uygulamalara karşıyız. Sürekli AB’den gelen heyetler ve metreler hesabıyla sorun çözülmez. Türkiye cezaevleri 70-80 bin kapasiteli olmasına karış 120-130 bin insan var. Önce iç barış sağlanmalı” dedi. Doğan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri