Skip to main content

Rektör esnaflarla bir araya geldi

Muş Haber Fotoğrafı

Üniversitenin 20 yıllık geleceği için çalışmalarını sürdüren Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnanç, esnaflarla bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunuldu. Muş Kültür merkezinde düzenlenen istişare toplantısında konuşan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü İnanç, üniversitenin Muş halkının üniversitesi olduğunu ifade etti.
“ESNAFLARIN KATKI SAĞLAMALARINI BEKLİYORUZ”
Esnafların üniversiteye katkı sağlaması gerektiğini ifade eden İnanç, “20 yılda Muş Alparslan Üniversitesi hangi Fakültelere hangi bölümlere kavuşmalı diye sorarken, aslında Muş’un gelecek 20 yılı nasıl şekillenmeli diye sormamız gerekiyor. Çünkü Üniversiteler bir şehrin kültürel ve sosyal yaşamını, ekonomik yapısını büyük ölçüde iyileştiriyor. Bu nedenle Muş’lu esnaflar olarak Üniversiteye katkı sağlamanızı istiyoruz. Hep birlikte konuşalım, hep birlikte tartışalım, dolayısıyla Muş Alparslan üniversitesi şahsında Muş’un gelecek yılını şekillendirelim istedik” dedi.
“UZUN VADELİ DÜŞÜNÜYORUZ”
Kısa vadeli değil uzun vadeli düşündüklerini ve projelerini de buna göre hazırladıklarını kaydeden İnanç, “Bizim iç yönetim olarak tabi ki bazı hedeflerimiz var. Biz ham programı nasıl şekil vereceğiz hep birlikte istişaresini yapalım düşündük. Bizim düşünemediğimiz şeyleri siz düşünebilirsiniz. Doğal olarak sizin bazı beklentileriniz var bizim sizden bazı beklentilerimiz olacak. Biz Muşta atacağımız adımların 1 yıllık iki yıllık değil gelecek 20 yıllık planını yapıyoruz. Muş Alparslan Üniversitesinde şu anda 1 bin 600 öğrenci eğitim gördüğünü belirten İnanç, ünümüzdeki dönemde bu sayı 3 bin öğrenciye ulaşacağını ifadede etti. Üniversitemiz bünyesinde Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve İktisadi İdari bilimler Fakültesi olmak üzere bir yapımız oluştu dolaysıyla 3 fakülte 1 yüksek okul 2 Meslek yüksek okulu ve 2 Enstitüsü olan bir Üniversiteyiz. Bu fakültelerde yeni bölümler açıp öğrenciler alacağız. Üniversitemizde 34 öğretim görevlisi görev yapmaktadır.60–70 öğretim elemanı görev yapıyor.40 civarı üst bürokrasi görevlisi görev yapıyor” diye konuştu.
Esnaflarla bir araya gelen Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç daha sonra konuşmasına şöyle devam etti: “Birlikte kurulmuş olduğumuz 23 üniversite hala eskiden bağlı olduğu üniversiteler ile yazışmalarını sürdürüyor. Fırat Üniversitesi’nin de katkıları ile biz bu sorundan kurtulmuş olduk. Bugün itibarı ile Muş Alparslan Üniversitesi olarak kimse ile herhangi bir bağımız kalmadı. Akademik ve idari olarak Muş Alparslan Üniversitesini Muş’tan yönetiyoruz. Bütün üniversitelerde, bütün rektörlerin ortak bir sitemi söz konusudur. Üniversite kavramı tam olarak yerleşmediği için bazı çevreler tarafından olamayacak beklentiler içerisine giriliyor. Muş’ta üniversite açıldığında birçok kişi şu düşünceye kapıldı. Bu kişiler üniversitenin birçok işsizi istihdam edeceğini düşündüler. Keşke böyle bir şeyi gerçekleştirebilme şansımız olsaydı. Rektörün çok büyük yetkileri olduğu gerçeğinden yola çıkarak bazı şeylerin yapılmasını isteyenler olabiliyor elbette. Ancak; bu noktada şu ayrıntıyı gözden kaçırmamak gerektiğini vurgulamak isterim. Rektör hangi kritere göre kimi atayabilir? Buna dikkatinizi çekmek istiyorum. Akademik personellerin atanması rektöre bağlıdır. Ancak idari olarak bir memurun bile açıktan atanması rektörün elinde olan bir şey değildir. Yani sıfırdan ben şu kişiyi memur alayım diyebilme şansına sahip rektör dahi sahip değildir. Benimle birlikte hiçbir üniversitenin, hiçbir rektörünün böyle bir yetkisi söz konusu değildir. Dolayısıyla bu yanlış anlaşılmanın ortadan kaldırılması gerekir. Memur atamalarında bizim yetkimiz dâhilinde olan ki yol var. Birincisi naklen atama yolu. Yani herhangi bir kurumda bizimle ile çalışabilme kriterlerini taşıyan personeli, o kurumdan istiyoruz. O kurumda uygun görürse, rektörün bu kişiyi atama yetkisi bulunuyor. İkinci kısım ise sınav sistemi ile yapılan atama türüdür. Bize gerekli olan personeli, ilgili yerlerden talep ediyoruz, özelliklerini bildiriyoruz ve sınavda başarılı olanlar arasından Türkiye’nin herhangi bir yerinden, herhangi bir kişi gelip işe yerleşebiliyor. Dışarıdan isterseniz kişinin KPSS notu 100 olsun rektör bu kişiyi atayamaz. Kısacası üniversiteye kişileri aldığımız zaman gerekli prosedürler var ve bu prosedürlerin gerçekleşmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
 Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri