ŞNT yardımını almak için sabahın erken saatlerinden itibaren PTT binası önünde bekleyen kadınlar yoğunluk yaşanmasına sebep olurken yine alışılmış manzaralar ortaya çıktı.
Muş’ta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından PTT Bank aracılığıyla yardıma muhtaç ailelere verilen eğitim ve sağlık parası dağıtımında yine alışılmış manzaralar yaşandı. Sabahın erken saatlerinde PTT Bank önünde toplanan vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken veznenin açılmasıyla birlikte bir an önce para almak isteyen kadınlar izdihama neden oldu.
Muş’ta, Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında yardıma muhtaç ailelere verilen Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) yardımında yaşanan izdiham geleneksel hale geldi. Yardımın dağıtıldığı PTT önünde kadınlar sıra almak için birbirlerini ezerken, büyük bir yoğunluk yaşandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren PTT önünde toplanan kadınlar izdihama sebep olurken, PTT’nin güvenlik görevlileri ve polis kadınları sıraya sokmak için büyük uğraş verdi.
Şartlı Nakit Transferi kapsamında yardıma muhtaç ailelere ilköğretimde okuyan kız öğrenci başına 22 TL, erkek öğrenci başına 18 TL; liselerde okuyan kız öğrenci başına 39 TL ve erkek öğrenci başına 28 TL yardım yapıldığı belirtilirken, vatandaşlar, Muş’ta dağıtılan şartlı nakit transferi yardımında her zaman bu manzaraların yaşandığını belirttiler.
PTT binası önünde yaşanan yoğunluğu gören vatandaşlar, uygulamanın oldukça yanlış olduğunu ve bu manzaranın insanlığa yakışmadığını belirttiler. Türkiye’nin birçok ilinde ŞNT yardımında yaşanan manzaranın önüne geçebilmek için yeni bir sistem bulunması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “ŞNT yardımını almak için adeta birbirlerini ezen kadınları saatlerce burada bekletmeleri hoş olmayan görüntüler sergiliyorlar. Bu manzaranın sonlandırılması gerekir” diye konuştular.
 Muş`un Sesi Gazetesi