Muş’un belli başlı problemleri arasında yer alan oto park sorunu her geçen gün biraz daha büyüyor. Verilere göre ise araç sayısı sürekli artış gösteriyor. İlimizde artış gösteren araç sayıları özellikle park yerinin olmayışı yüzünden belli başlı bir sorun olmaya devam ediyor. İl Emniyet müdürlüğüne bağlı Trafik ekipleri her ne kadar cadde üzerine araç parkını kontrol etmeye çalışsa da, bu önlemlerin sorunun çözümünde yetersiz kaldığı gözlerden kaçmıyor. Muş’ta sorunun temelinde kısa ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmemesi yatarken cadde üzerinde park edilen araçlar trafikte aksamaların oluşmasına sebebiyet veriyor.

Vatandaşlar arabalarını park edecek bir yer bulamamaktan şikayet ederken, özellikle trafiğin yoğun seyrettiği cadde ve yollarda park halindeki araçlar trafiğin seyrini aksatıyor. Muş’un birçok sorunu gibi park problemi de bekleyen veya hayata geçirilmeyi bekleyen yeni park alanlarının oluşmasına yönelik çalışmaların olmaması nedeniyle sorun gün geçtikçe büyüyor. Çok sayıda araç sürücüsü bu gidişattan oldukça rahatsızlık duyduğunu ifade ederken, Muş’ta merkez konumda müsait bir araç parkının olmayışı sorun olmaktan öte zaman zaman cana zarar verebilecek konumda tehlikeler oluşturuyor. İşini görebilmek için aracını bulduğu en müsait yere park etmek isteyen sürücü geldiği zaman ya aracına cezai işlemin yapıldığını görüyor yada aracını park ettiği yerden oluşan yoğunluk yüzünden çıkarmada oldukça güçlük çekiyor. Merkez konumda daha geniş bir parkın yapılması gerekir.

Özellikle istasyon caddesi güzergâhın da yaşanan trafik yoğunluğu ve park yapılan araçların bu anlamdaki dikkatsizliği kısa süre içerisinde yapılması şart olan araç parkı ile son bulabileceği belirtilenler arasında ifade ediliyor. Ana caddelerin yanı sıra, artık ara sokaklar da, park eden araçlarla dolmaya başladı. Geniş olan ara sokaklarda araçların yolun her iki tarafına park etmeleri, şimdilik sorun yaratmıyor. Motorlu araç sayısının hızla artması, Muş’ta araç park sorununu da beraberinde getirdi. Özellikle PTT civarındaki esnaflar, kendi araçlarını park edemediklerinden şikayetçiler. Belediye önündeki park yerine park eden otomobiller ise, ilçe ve belde belediye otobüslerinin buraya uygunsuz park etmelerinden, zaman zaman park ettikleri yerden çıkmakta güçlük çekiyorlar. PTT karşısında esnaf olan Remzi Maral, araçlarını park etmekte zorlandıklarını belirterek: “Ben PTT caddesinde bir esnafım. PTT caddesi daha önce araçların hem gidiş hem geliş olarak yön verilmişti. Ama bir ara tekrar sadece gidiş verildi, şehitliğin altındaki yoldan ise geliş verildi, ardından bir ay sürmeden bu defa da gidiş ve geliş verildi. Evet anladığımız kadariylen her gelen kendine göre bir şekil ve yol çiziyor. Ama maalesef  ne esnafı, ne de halkı düşünen yok. Daha önce PTT caddesi ve belediye karşısı yasak olan yerlerdi.  PTT caddesi Atatürk İlköğretim  Okulu yanı ise serbest idi, şimdi ise tam tersine dönüş oldu. Atatürk ilköğretim okulu yanı yasaklandı, karşı esnafların önü serbest edildi, oysa okul yanı boş, araç park etmeye daha da uygundur. Ben bir esnaf olarak, benim bir fiat dukato kapalı münübüs kamyonetim var, ben sürekli dükkanımdan arabama mal indirip yüklüyorum. Ama park ettiğimiz yerlerde ilçe ve belde belediye otobüsleri önümüzü kapatıyorlar ve hiç kimse bunlara kanunu uygulamıyor. bu yüzden de  çok sorun yaşıyorum.  Arabamı şimdi nereye park edeceğimi bilmiyorum, bazen okul kapısına park ediyorum, bazen de yer olmadığı için belediye karşısı park lokantası arkasına park ediyorum, veya  Alparslan Sağlık Meslek Lisesi önüne park ediyorum, ama maalesef  buralarda da  ilçe ve belde belediye otobüsleri araçların önüne park ediyorlar. Ben arabamı dükkanımın  kapının önüne çektiğim zaman,  arabam kapalı münübüs ve yüksek olduğu için, esnafların önünü kapatıyor ve esnaflar kabul etmiyorlar. Bu konuda kendilerine hak veriyorum. Ama bu arada hiç yeri yasal olmayan, taksi durağına verilen esnafın önündeki caddeyi de, taksiciler park ediyor, taksicilerde benim araç park etmemi istemiyorlar, sizin kanunen serbest ettiğiniz PTT caddesini, bu kez taksiciler vatandaşların  araçlarını park etmelerine engel oluyorlar” dedi.

BÖLGE İLLERİ SIRALAMASI
Doğu Anadolu Bölgesi’nde toplam taşıt sayısında 96 bin 207 kayıtlı araçla Malatya ilk sırada yer alırken, Erzurum 71 bin 95 araçla ikinci, Elazığ 68 bin 282 araçla üçüncü, Van 58 bin 528 araçla dördüncü, Erzincan 36 bin 647 araçla beşinci, Kars 26 bin 961 araçla altıncı oldu. Temmuz ayı itibariyle Ağrı’da 23 bin 641, Bingöl’de 9 bin 605, Bitlis’te 13 bin 629, Hakkâri’de 7 bin 676, Muş’ta 18 bin 808, Tunceli’de 4 bin 450, Ardahan’da 9 bin 116 ve Iğdır’da 15 bin 925 araç trafiğe kayıtlı bulunuyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde en fazla sayıda otomobil barındıran il Malatya oldu. 46 bin 214 otomobilin kayıtlı olduğu bu ili, 35 bin 364 otomobille Elazığ izlerken, Erzurum 35 bin 68 otomobille üçüncü sırada kaldı. Ticari performansı ifade eden kamyonet sayısı bakımından bölgede 15 bin 149 araçla Malatya öne çıkarken, Van 13 bin 481 kamyonetle ikinci, Erzurum 13 bin 128 minibüs sayısıyla üçüncü oldu. Kamyon sayısında Van bölgenin lider ili olurken, Erzurum 5 bin 473 araçla ikinci oldu, Malatya4 bin 289 kamyon sayısıyla üçüncülüğe geriledi. Tarım vizyonunu ifade eden traktör sayısında Malatya 16 bin 872 traktörle birinciliğini korudu, bölge illeri sıralamasında 11 bin 931 traktörle Kars ikinci, 11 bin 68 traktörle Erzurum üçüncü, 7 bin 112 traktörle Elazığ dördüncü, 3 bin 170 traktörle Muş üçüncü sırada yer aldı. Muş Ovası Gazetesi