Skip to main content

Otobüsler kamyon gibi

Muş Haber Fotoğrafı

Her yıl sonbahar mevsiminde batıda yaşayan vatandaşların memleketlerinden kışlık gıda götürmeleri sebebiyle yolcu otobüsleri adeta kamyon gibi kullanılıyor. Şehirlerarası otobüs terminalinde yaşanan yoğunluğun yanı sıra torbalar dolusu eşyaları seyahat ettikleri otobüslerin bagajlarında taşıyan vatandaşlar, adeta tehlikeye davetiye çıkarıyor. Bagajların yerleştirilmesi için uzun uğraşların verildiği şehirlerarası otobüs terminalinde yolcular ve sürücüler arasında bagaj tartışmaları yaşanırken, araç seferlerinde bazen gecikmeler yaşanıyor.

Muş Ovası Turizm yetkilisi Mazhar Özkan, yaz tatilini geçirme veya büyük şehirlerde yaşayan akrabalarını ziyaret etmeye giden vatandaşların, beraberlerinde götürdükleri fazla bagajların büyük sorun olduğunu belirterek, Biz burada resmen yolcu değil, kamyonlar gibi nakliye işi yapıyoruz. Buradan batıya giden yolcularımız başta soğan, patates, yoğurt, yorgan, yatak ve her türlü ev eşyalarını götürüyor. Bazıları batıda yaşayan akrabalarına, bazıları ise yaz tatili geçirmek için Muş’a gelenlerden oluşuyor. Buradan gidenler adeta yeni bir ev kuruyor gibi eşya taşıttırıyor. Bu açıdan firmalarımız büyük sıkıtı yaşıyor. Kalkış saatlerinde gecikmelere neden oluyorlar. Ayrıca her otobüse yaklaşık 6-7 ton bagaj yükleniyor dedi.

Sonbahar mevsiminde batı illerinde yaşayan vatandaşların da memleketlerinden kışlık gıda götürmeleriyle yolcu otobüslerinin adeta kamyon gibi yük taşımak zorunda kaldığını hatırlatan Özkan, bagajların yerleştirilmesi için uzun uğraşlar verdiklerini ve zaman zaman yolcularla tartışmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Muş Yolu Otobüs Firması’nda şoför olarak çalışan Yusuf Özcan, her yıl yaz mevsiminin ardından bagajlarda büyük sıkıntıların yaşandığını belirterek, 5 ton bagaj ile sefer yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Aracın oldukça ağır olması sebebiyle fren tutmasının güçleştiğini kaydeden Yusuf Özcan, Sonbahar mevsiminde, hatta yılbaşına kadar bagaj sıkıntısı hat safhada oluyor. Batıda yaşayan vatandaşlar memleketlerinde kışlık gıda malzemesi götürüyor. Özellikle Bursa, İstanbul ve İzmir seferlerinde bagajlar kapasitesinin iki katı yükle doluyor. Yolcunun eşyalarını almadığımız zaman biletini iptal ettiriyor. Bizde ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Normalde lastiklerin ömrü bir yıl iken, aşırı yükten dolayı 6 ayda bir lastik değiştirmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca araç daha fazla yakıt harcıyor. Her şeyden önemlisi aracın fren tutması zorlaşıyor. Araba ağır olduğu için kontrolü daha zor oluyor. Bizim vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, yolculuklarında bagajlarını ellerinden geldiğince azaltmalarıdır dedi.

Otobüs şoförleri ise, özellikle sonbahar mevsiminde bagajlarda büyük sıkıntı yaşandığını belirterek, Bagaj ağırlığının çok fazlası ile seyir ediyoruz. Bu oldukça tehlikelidir. Arabaya fazla yük bindirince fren tutmakta zor oluyor. Ayrıca lastiğin ömrü yarı yarıya düşüyor. Batıda yaşayan vatandaşlar memleketlerinde kışlık gıda malzemesi götürüyor. Özellikle Bursa, İstanbul ve İzmir seferlerinde bagajlar kapasitesinin iki katı yükle doluyor diye konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri