İl Halk Kütüphanesinde, her kesime yönelik yeterli sayıda kaynak olmasına karşın, kütüphaneden faydalananların sayısı düşük. 26 bin 606 kitabı bulunan Muş İl Halk Kütüphanesinden, bir yıl boyunca yaklaşık 150 bin kişi yararlandı. Vali İbrahim Özçimen “bu rakam düşük, biz daha fazla kişinin buradan yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

İlin tek kütüphanesinden yararlanan sayısı beklenen ölçüde değil. Geçtiğimiz yıl verilerine göre, rakamsal değer olarak aynı orantıda giden İl Halk Kütüphanesi, her yaşta okuyucuya hitap ediyor. Ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik kaynakların yanı sıra, vatandaşa yönelik kitapların da bulunduğu İl Halk Kütüphanesinden, bir yıl boyunca yararlanan sayısı yaklaşık 150 bin kişi civarında. 26 bin 606 kitap sayısı bulunan İl Halk Kütüphanesi, internet hizmeti vermesine rağmen beklediği kapasitede okuyucu bulmakta zorlanıyor.

SICAK BİR ORTAM VAR

İl Halk Kütüphanesi yetkilileri “burada sıcak ve düzenli bir ortam var. Kütüphanemizden her yaşta vatandaşımız yararlanabilir. Birçok kaynak kitaba sahibimiz. Kütüphanemize üye olanlara ödünç kitap da vermekteyiz. Kütüphanemizi ziyaret edenlerin çoğu, İlköğretim öğrencileridir. İlköğretimde yaklaşık 70 bin öğrencimiz bir yıl içinde kütüphanemize gelmiştir. Lise, üniversite ve yetişkin okuyucu sayımız ise, 40 bin civarındadır” diye konuştular.

SAYI ARTMALI

Vali İbrahim Özçimen “bana göre bu rakamlar çok düşük. Biz bu rakamların daha çok olmasını istiyoruz. Kütüphanemiz kapsamlı bir kitap kaynağına sahiptir. Okuyucu oranının daha çok olmasını istiyoruz. Tüm vatandaşlarımız kütüphanemizden yararlana bilir. Kütüphanemiz her yaşta vatandaşa açıktır” diye konuştu.
 NULL