Yaklaşık 350 öğrencisi olan Muş Lisesinde öğrenciler, giriş kapısı yerine, Cumhuriyet Lisesi ile aralarındaki ihata duvarının üzerinden atlayarak okula gelip gidiyorlar. Her gün yüzlerce öğrencinin gelip gittiği Muş Lisesinde, tek bir giriş kapısı bulunuyor. Öğrencilerin büyük bir bölümünün bu kapıyı kullandığı gözlenirken, bazı öğrencilerin demir parmaklıklar üzerinden atlayarak okula gelip gitmeye çalışması, olası bir sakatlanma riskinin davetçisi oluyor.

Demir parmaklıkların üzerinden ve aralarından geçerek okula gidip, gelmeye çalışan öğrenciler, yollarını kısaltmak için bu yöntemi seçtiklerini söylüyorlar. Okulun tek bir giriş kapısı olduğunu buradan gidip gelmek için yollarını uzatmak zorunda kaldıklarını belirten öğrenciler, eskiden demir parmaklıklar olan yerde kapı olduğunu, ancak bu kapının bir süre önce kapatıldığını söylediler. Özellikle, evleri üst geçitten yukarı tarafta olan öğrencilerin başvurduğu bu yöntem büyük riskler oluşabilmesine sebep oluyor. Yavuz Selim İlköğretim Okulunun yan tarafından, demir parmaklıkları genişleten ve buradan okula girmeye çalışan öğrencilerin iki metre yükseklikteki duvardan düşerek sakatlanmaları, kuvvetli bir ihtimal.

Öğrenciler açısından büyük problem teşkil eden geliş gidişlere okul idaresince en kısa süre içerisinde bir çözüm bulunması gerekiyor. Ya öğrencilerin demir parmaklıklar üzerinden atlayarak okula geliş gidişleri engellenmeli, ya da bahse konu olan yere bir kapı yapılması gerekiyor. Herhangi bir öğrenci düşerek bir yerini kırmadan bu problemin çözülmesi gerekmektedir.

 Muşun Sesi Gazetesi