Skip to main content

OHAL`i biz kaldırdık

Muş Haber Fotoğrafı

Bundan dolayı mı terör olayları artıyor? AK Parti, bu ülkenin demokrasileşmesi için tek başına terör olaylarıyla mücadele ediyor” dedi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili Seracettin Karayağız, partilerinin ülkenin demokrasileşmesi için tek başına terör olaylarıyla mücadele ettiğini belirterek, “OHAL’i biz kaldırdık. OHAL demek; 16 bin faili meçhul, asit kuyuları demektir” dedi.

AK Parti Bingöl İl Danışma Meclisi Toplantısı Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Program AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve Bingöl Belediye Başkanı Serdar Ayalay’ın selamla konuşmalarının ardından başladı. Programa katılan AK Parti Muş Milletvekili ve İl Koordinatörü Seracettin Karayağız, ile AK Parti Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun, Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından ortaya atılan ‘OHAL getirilsin’ önerisine tepki gösterdi.

Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti Muş Milletvekili ve İl Koordinatörü Seracettin Karayagız bölgede yaşanan sıkıntıların ülke sorunları olduğunu söyledi. Karayağız, “Maalesef bu sıkıntı yıllardır devam ediyor. AK Parti hükümeti döneminde mezralara dahi hizmet götürüldü. AK Parti hükümeti öncesi yapılan ihalelerden komisyon alındığı için kırımsız veriliyordu. 42 milyar dolarlık borcu 130 milyar dolara çıkardılar. 24 tane bankayı hortumlayarak, 53 milyar doları vatandaşın sırtına yüklediler. İktidara geldiğimizde memur maaşı ödenecek durum yoktu. Böyle bir ülkeyi devralarak, bu kadar hizmetler yapıldı. Bölgede yaşanan terör olaylarından dolayı hizmet yapılmadığı söyleniyordu. Bu hizmetler sadece bölgeye gelmiyordu. Anadolu’ya da gelmiyordu. Bu şekilde Anadolu’yu da geri kalmışlığa mahkum ettiler” dedi.

Karayağız, “Son günlerde terör olayları üst üste yaşanıyor. Bu olayların sebebi hizmetlerin yapılamaması değildir. OHAL döneminde hukuk diye bir şey yoktu. Köyler yakılıyordu ama tutanak dahi tutulmuyordu. Biz iktidara geldiğimizde köylerinde zarar görenlerin zararını tespit etmeye çalışıyoruz. Köyleri boşaltmıyoruz. Bundan dolayı mı terör azıyor? Hangi haklı bir sebepleri var? Bunlar Kürt milletinin temsilcileri değiller. Bunu bilmemiz lazım ve bunu anlatmamız lazım. Bunlar Türkiye’yi zora sokmak isteyen yabancı ülkeler adına taşeronluk yapan örgütlerdir. Bu işi de Ergenekon’la beraber yapıyorlar. OHAL demek; 16 bin faili meçhul, asit kuyuları demektir. Biz OHAL’i kaldırdık. Bundan dolayı mı terör olayları artıyor? AK Parti, bu ülkenin demokrasileşmesi için tek başına terör olaylarıyla mücadele ediyor. Ülkenin yapısını değiştirmek için ciddi adımlar attık. Çok büyük bir risk alarak bu işe girdik. Bütün partiler bu anayasa paketi değişikliği için karşımızda blok oldular. Bu değişikliği çıkarmamak için ellerinden geleni yaptılar. AK Parti iktidarı olarak birçok sorununun üstesinden geldik ve bu sorunun üstesinden de geleceğiz” diye konuştu.

OHAL’in yıkmak, köyleri boşaltmak olduğunu belirten Yusuf Coşkun ise bölge halkının bunları tekrar yaşamak istemediğini söyledi. Coşkun, “Bunları bölge halkı hak ediyor mu? Yani sizin hep istediğiniz bu mu? Bu bölgede bazı olaylar cereyan ediyorsa, siz bunu bölge halkına mı faturasını çıkarıyorsunuz. Terör bölgede olduğu gibi iki gün sonra İstanbul’da da oldu. Hadi bakalım o zaman İstanbul’a ne ilan edeceksiniz? Bölgede OHAL ilan ettik, insanları çembere aldık, canını aldık. Peki, İstanbul’u ne yapacaksınız? Yarın Allah korusun başka yerlerde bombalar patlarsa ne olacak? Çözüm bu mu? Bu ülke 30 yıldır, bu sıkıntıyı çekiyor. OHAL ve sıkıyönetim bölge halkına hiçbir zaman derdine derman olmadı. Bilakis, terörün zeminini azdırdı. Terör örgütünün istediği sonuçları da hepimiz gördük. Burada insanlar 30 gün sorgusuz sualsiz gözaltında tutuluyordu. Bunun sebebi hep olağanüstü yasalarla yönetildiğimizdir. Denenmiş yöntemlerin bu sıkıntıların çaresi olamadığını hepimiz biliyoruz. Zaten terör örgütünün de istediği; bölge insanıyla devleti karşı karşıya getirmek ve insanları yıldırarak kendisine çekmektir. Ama hükümetimiz bu sıkıntıya ortak olmayacaktır. Hükümetimiz demokratik açılımdan vazgeçmeyecektir ve bu açılımın aksatılması söz konusu değildir. Önümüzdeki günlerde bu açılımın süreci devam edecektir” şeklinde konuştu.
Coşkun, programda AK Parti iktidarı zamanında yapılan hizmetleri de anlatarak konuşmasını tamamladı.
Toplantıya ilçe belediye başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…