Havaların ısınması ile birlikte kentte bir çok akarsu tamamen kururken, Murat ve Karasu Nehirlerinde su seviyesinin iyice düştüğü gözlendi. Muş’ta bir çok dere tamamen kururken, Murat ve Karasu Nehirleri’nde su seviyesi büyük ölçüde düşüş kaydetti.

Muş’ta havaların ısınmaya başlaması ile birlikte bir çok akarsu tamamen kururken Murat ve Karasu Nehirleri’ndeki su seviyesi de ciddi oranda düştü.

Muş’ta kış mevsiminde kar yağışının az olması ve ilkbahar mevsiminde yeterince yağmurun yağmadığı Muş’ta akarsulardaki su seviyesi geçmiş yıllara oranla oldukça düşük seviyede. Her yıl ilkbahar mevsiminde yatağından taşarak yakınındaki köyleri ve binlerce dönem tarım arazisini sular altında bırakan Karasu Nehri’nde sular kurumak üzere.

Muş’ta irili ufaklı birçok akarsu tamamen kururken bazı akarsularda da su seviyesi ciddi ölçüde düştü. Kış mevsiminde kar yağışının az olması ve ilkbahar mevsiminde de yağışların geçmiş yıllardaki oranda olmaması sebebiyle Haziran ayının sonunda akarsularda su kalmadı. İl Genelinde bir çok dere tamamen kururken büyük akarsularda da su görenleri şaşırtacak oranda düştü. Geçmişte Karasu ve Murat Nehri’ndeki su seviyesinin bu mevsimde bu oranda olmasına pek nadir rastlandığını söyleyen vatandaşlar, çok zor bir mevsim yaşandığını söylediler.

Ağustos ayında Karasu Nehri’nin tamamen kurama tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini söyleyen vatandaşlar, yıllardan beri nehirlerdeki su seviyesinin bu denli düşmediğini vurguladılar. Haziran ayının sonu itibari ile bir çok derenin kurumasının yanı sıra nehirlerdeki su seviyesinin şaşırtıcı olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Bu yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ciddi bir kuraklık yaşandı. Bu kuraklık bizim ilimizi de kısmen etkiledi. Ancak yaz mevsiminde akarsuların kuruması kuraklığın bir ölçüsüdür. Muş’ta karasu ve Murat Nehri’nin bu mevsimde bu seviyede olması alışılmış bir manzara değil” diye konuştular.

Devlet Su işleri Müdürlüğü yetkilileri de il genelindeki tüm akarsulardaki su seviyesinin düşüklüğünü doğrulayarak, geçen yıllara oranla bu mevsimdeki su seviyesinin yarı yarıya fark ettiğini açıkladılar.

 Muşun Sesi Gazetesi