Skip to main content

Namı il dışına taştı

Muş Haber Fotoğrafı

Tütün ekicilerine yönelik faaliyetlerini sürdüren Şeyhmus Solgun’a, çalışmalarından dolayı Güroymak Ziraat Odası Başkanlığı tarafından plaket verildi. Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, Güroymak Ziraat Odası Başkanlığı tarafından plaketle ödüllendirildi. Güroymak Ziraat Odası Başkanı Çetin Yavuz, Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun’a teşekkür ederek Güroymak çiftçisine sağlamış olduğu katkıdan dolayı teşekkür etti.

Şeyhmus Solgun’un tütün üreticisi adına yapmış olduğu çalışmaları takdirle karşıladıklarını belirten Güroymak Ziraat Odası Başkanı Çetin Yavuz, Şeyhmus Solgun’un tütün üreticisi adına çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Çiftçilerin en büyük gelir kaynağının tarım ve hayvancılık olduğuna değinen Yavuz, “bölgemiz, tarım ve hayvancılık bölgesidir. Eskiden insanlarımız büyük çaplı tütün ekimleri gerçekleştirerek, çok iyi paralar kazanırdı, devletin uyguladığı politika nedeni ile çiftçilerimiz için çok büyük önem arz eden bu gelir kaynağı kesilmiş oldu. Ancak, insanlarımız, bir şekilde geçimlerini sağlamak için üretim yapmak zorundaydılar. İşte tam da bu zamanda Muş ili ve civarı tütün kooperatifi Başkanı Sayın Şeyhmus Solgun devreye girdi ve çiftçimizin adeta imdadına yetişti” dedi.

600 ÇİFTÇİ TOLGAR TÜTÜNÜ YETİŞTİRECEK
Güroymak ilçesinde 600 çiftçinin Tolgar tütünü yetiştirmek için protokol imzaladığını belirten Güroymak Ziraat Odası Başkanı Çetin Yavuz, “250 bin dekar alanda, 600 çiftçimiz tarafından Tolgar tütünü ekimi yapılacak, ürünlerin yetişmesi ile birlikte anlaşmalı firmaya yapılacak olan teslimlerden kısa bir süre sonra çiftçimiz parasını alacak” diye konuştu.

Tütün firmalarının Güroymaklı çiftçinin ayağına kadar geldiğini belirten Muş ili ve Civarı tütün kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun ise, “Tütün firmalarımız buraya kadar gelip üretici ile anlaşma yoluna gitmek üzere çalışma sergilediler. Bugün yine gelinen noktada kota engelinin ortadan kaldırıldığı yönünde çiftçinin yüzünün yıllar sonra yeniden gülmesine vesile olacak çalışmalar yapılıyor. Yapılan sözleşmeler ve kota engelinin ortadan kaldırılması tütün üreticisi için olduğu kadar ilimiz adına da yeni bir dönüm noktasıdır. Çiftçimizin yüzü artık gülmektedir. Sözleşmeler devam ediyor. İnşallah bu başlatılan çalışmalar daha da güzelleşecek ve 90’lı yıllarda yaşanan güzellikler yeniden baş gösterecek” dedi.

YETERKİ ÇİFTÇİMİZ İSTESİN
“İsteyen her çiftçimiz ile sözleşme imzalamaya hazırız” diyen Solgun sözlerine şöyle devam etti: “Bu gün yapmış olduğumuz anlaşmalar herkesin malumudur. Amacımız daha iyi yerlere gelebilmek. İnşallah amacımıza ulaşacağız. Bunun için yapmış olduğumuz çalışmaların ardı arkası kesilmeyecektir. Bizleri onurlandıran Ziraat Odası Başkanlığına da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri