Skip to main content

Muş’un sorunlarını şurada anlattı

Muş Haber Fotoğrafı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde düzenlenen 9. Ticaret ve Sanayi Şurasına Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz de katıldı.

Her ilden bir oda başkanının kentin sorunlarını anlattığı şurada Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz de Muşun sorunlarını gündeme getirdi. Başbakan Binalı Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanlarının katıldığı şuranın bu yıl 9uncusu düzenlendi.

MUŞ TSO Başkan Fatih Cengiz, 9. Ticaret ve Sanayi Şurasında Muşun Organize Sanayi Bölgesine ve bankaların sorunlarına değindi.

Cengiz, Muş Organize Sanayi Bölgemizin önemli sorunları vardır; İdari binası yok, Çevre ihata duvarı olmadığından güvenlik açısından sıkıntılar yaşanmaktadır. Ayrıca mevcut alt yapısı da bütçe imkanlarının yetersiz olması nedeni ile yıpranmaya başlamıştır. Yerel bütçemiz ile bu sorunlarımızı giderememekteyiz. Hükümetimizden, Muş Organize Sanayi Bölgesinin yatırımcılar açısından daha cazip hale getirmek için ek kaynak talep ediyoruz dedi.

OSBnin uzaklığına da değinen Cengiz, Muş Organize Sanayi Bölgesinin diğer bir dezavantajı ise Şehir Merkezine olan uzaklığıdır. Yaklaşık 35 Km. olan bu uzaklık nedeni ile sanayicilerimiz tarafından tercih edilmemektedir. Bunun için Şehir Merkezine daha yakın bir yerde örneğin şehir merkezine 17 Km. uzaklığındaki Hasköy İlçemizde Hasköy Belediyemizin de destekleri ile uygun bir arazi sanayi için tahsis edilebilir. Burada yeni bir sanayi sitesi kurulabilir. Bunun içinde hükümetimizin desteğini bekliyoruz diye konuştu.

Bankalar konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Cengiz, bir başka kanayan yara ise bankalar ve bankacılık sistemi. Bankaların ilimizde ve bölgemizde üyelerimizin ve dolayısıyla sanayinin ve ticaretin önünü tıkamalarını değil, Onların büyümelerini sağlayacak bir politika izlemelerini bekliyoruz. Bankalar ticaret ve üretim varsa vardır. Yoksa kimin banka ile ne işi olur. Bankalar para koruma alanları değildir. Kovboyların ülkesinde yaşamıyoruz. Yani milletin parası var da, kovboylardan korumak için mi bankaya gidiyor? Hayır, böyle bir dünyada değiliz. Bankalar ticari hayatın ve üretimin gelişmesi için yatırımlar yapılmasını sağlamalı ve bu konuda çok katkı verici bir akılla hareket etmelidirler. Bu çerçevede bölgemizde finansa erişimde yaşanan sorunların giderilmesi için bankaların ve sistemin de yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz şeklinde konuştu.

KOSGEB destekleri ve ticaret odaları üyelerine uygun kredilerin verilmesi gerektiğini de kaydeden Cengiz konuşmasında daha sonra şunları söyledi: Bölge illerinde ve ilimizde özellikle Tüccar ve Sanayicilerimizin finansa erişiminde zorluklar yaşamaktayız. Bunun için KOSGEB tarafından geçmiş yıllarda uygulanan faizsiz kredi desteğinin yeniden verilmesini arzu ediyoruz.

Ayrıca Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Odaları üyelerinin de esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri gibi üyelerine uygun kredi sağlayacak bir yapıya kavuşturulmasının da tartışılmasını ve değerlendirilmesini Hükümetimizden talep ediyoruz. Bunun sağlanması halinde Bankacılık sektörünün de Tüccar ve Sanayicilere yaklaşımı müspet yönde değişecektir.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri