Skip to main content

Muş’u Değerlendirin….

Muş Haber Fotoğrafı

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Muş’un ihracata elverişli bir il olduğunu ancak bunu kimsenin değerlendiremediğini belirtti. Dış ticaretin ülke ekonomisi ve refahı için önemine dikkati çekmek ve bu konuda kamu bilincini geliştirmeye yönelik olarak düzenlenen “Dış Ticaret Haftası semineri dün Muş’ta düzenlendi.
     Seminere Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Vali Yardımcısı Şaban Acar, kamu, özel sektör kuruluşlarının yöneticileri ve temsilcileri katıldı. Seminerde açılış konuşması yapan Vali Yardımcısı Şaban Acar, “Muş basında da zaman zaman yer aldı, Türkiye’de ihracat yapmayan yapamayan tek il unvanına sahip gibi görünen bir il. Ancak aslında bizler biliyoruz ki Muş’ta üretilen Muşlu sanayici ve tüccarların ürettiği bir-iki ürün de olsa ihraç ediliyor fakat kayıtları başka ilde olduğu için ihracat yapılmadığı görünüyor” dedi.
      Vali Vekili Şaban Acar’dan sonra konuşma yapan Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Muş’un ihracata elverişli bir il olduğunu ancak bunu kimsenin değerlendiremediğini belirtti. Müsteşar Kayalar, en basit örnek olan Muş lalesinden bahsederek, Hollanda 100 Km karelik bir alanda imal ettiği lale soğanıyla 3,4 milyar Euro para kazanırken, Muş’ta 1.650 km karelik bir alan olmasına rağmen değerlendirilmediğini vurguladı.
       Kayalar; “Türkiye’de gerçekten çok ciddi bir kabuk değiştirme sürecini hep birlikte yaşıyoruz. yaşadığımız bu zamanlar, ülkemizin geleneksel anlamda ifade edildiği gibi bir çağ atlama sürecinden, bir yeniden şekillenme sürecinden geçtiği zamanlardır. Ancak, bu sürecin sürdürülebilir kılınması, bu topraklardan daha fazla başarı hikayelerinin, daha fazla girişimci ruhların ve her şeyden önemlisi daha fazla yapabilirim diyebilen insanların çıkmasına bağlıdır. Bu bilincin uyandırılması için, Dış Ticaret Müsteşarlığımız olarak, genelde Dış Ticaretin, özelde ise ihracatın önemine dikkat çekmek, genç girişimcilerimizin ilgisini bu alan yöneltmek ve tüm ülkede bir ihracat bilinci oluşturmak üzere 8 yıldır yılın bir haftasını Dış Ticaret Haftası olarak kutluyor ve bu kapsamında dış ticaret konularının topluma mal edilmesi yönünde çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Bu sene üniversitede okuyan başarılı 10 Muşlu öğrencimizin bu hafta kapsamında düzenlenen Dış Ticaret Gençlik kurultayına katılımını sağlayacağız. Ayrıca Muş Meslek Yüksek Okulumuz bünyesinde bir dış ticaret kütüphanesi açıyoruz. Bu kütüphanede öğrencilerimiz dış ticaret konusunda yayınlanmış çok değerli yayın ve raporlara ulaşma imkânı bulacaklar” dedi. 81 ilden sınırların ötesine sloganı ile tüm illerin ihracat potansiyelini harekete geçirmek arzusuyla hareket ettiklerini belirten Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, ihracatın ülke ekonomisine ve kalkınmasına etkilerini anlatma fırsatı bulduklarını vurguladı. Müsteşar Kayalar, sözlerine şöyle devam etti; “Bugüne Muş’ta gerçekleştirdiğimiz bu seminerde ihracatımızın tabana yayılarak, her ilimizden başarılı ihracatçılar çıkarma anlayışımızın ve bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın parçasıdır. Amacımız, Muş’un potansiyelinin ortaya koyarak yapılabilecekler üzerinde görüş alışverişinde bulunmaktır. Bu seminerin faydalı olacağını düşünmekteyim.” Muş’un zenginliklerini ve potansiyelini daha iyi değerlendirmek yönünde ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini söyleyen Müsteşar Tuncer Kayalar, “Bunu yapmaya mecburuz, yoksa bu zenginlikler ortasında fakirlik çekmek yazgısından kurtulamayız” dedi.
NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri