Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Gündem
  • Muş`tan ayrılan Yeşil Vagon son durağı olan Van`a ulaştı.

Muş`tan ayrılan Yeşil Vagon son durağı olan Van`a ulaştı.

Muş Haber Fotoğrafı

Sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Bölgesel Çevre Merkezi (REC), Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen ve BOSCH ev aletlerinin desteği ile gerçekleştirilen ‘Yeşil Kutu Çevre Eğitim Projesi’ kapsamında İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan yola çıkan Yeşil Vagon 2008 yılı son durağı olan Van’a ulaştı.

Proje kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDDY) tarafından konferans salonuna dönüştürülen ve İstanbul’dan yola çıkan Yeşil Vagon Malatya, Elazığ ve Muş ilinin ardından son durağı olan Van Garı’na ulaşarak 13 öğretmene eğitim vermeye başladı. 4 gün sürecek olan eğitimlerde öğretmenlere Yeşil Kutu’nun nasıl uygulanacağının aktarılacağı belirtildi. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen eğitmenlerin Van ve ilçelerinden görevlendirilen 13 öğretmene çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olacak çok yönlü eğitim vererek, bu yolla daha çok öğrenciye ulaşmayı hedeflediği bildirildi. Yeşil Vagon içinde eğitilen öğretmenlerin, gelecek nesillerin çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetiştirilmesi amacıyla 10-14 yaş grubundaki ilköğretim okulu öğrencilerine eğitim verecekleri belirtildi.

Yeşil Vagon’da dün başlayan eğitimler devam ederken, projenin son durağı olan Van’a gelen BOSCH Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, bu proje ile gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Süer, hedeflerinin 2 yılda 6 bin adet Yeşil Kutu üretmek, 5 bin 600 öğretmene eğitim vermek ve 600 bin öğrenciye ulaşmak olduğunu ifade ederek, “BOSCH Ev Aletleri olarak ‘Yaşam için teknoloji’ sloganıyla 1990 yılından itibaren odaklandığımız daha az enerji ve su tüketimi ile çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerimizde de çevre eğitim konularına ağırlık veriyoruz. 2002 yılından bu yana gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak için önemli projelere sponsorluk yaparak sosyal sorumluluk alanında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. 2008-2009 yıllarında ise desteklediğimiz Yeşil Kutu projesi, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma gayemizle birebir örtüşmesi nedeniyle bizim için son derece önemlidir” dedi.

Mobil eğitim üssü olan Yeşil Vagon’un uluslararası projede Türkiye’ye özgü bir uygulama olduğu bildirildi. Yeşil Vagon sayesinde ‘Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi’nin çok daha fazla öğretmene ve öğrenciye ulaşmasının hedeflendiği belirtildi. Yeşil Kutu eğitimleri verilmek üzere özel olanaklarla donatılan Yeşil Vagon’un nitelikli bir eğitim için sınıfta bulunması gereken plazma, LCD TV’ler, ses görüntü sistemleri, dizüstü bilgisayarlar gibi her türlü teknik altyapıya sahip olduğu bildirildi. 2008 yılı programını Van’da tamamlayan Yeşil Vagon’un 10 Nisan 2009 tarihinde tekrar yola çıkarak Yozgat, Niğde, Mersin ve Adana’da öğretmenlere ulaşacağı açıklandı. Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri