Muş Özel Çağlayan Ufuk İlköğretim Okulu velilere sosyal aktivite çerçevesinde Suriye gezisi düzenledi. Özel Çağlayan Ufuk İlköğretim Okulu tarafından velilere yönelik başlatılan geziler sürüyor. Daha önce Kapadokya gezisi düzenleyen okul idaresi, son olarak öğrenci velilerini Suriye’ye götürerek tarihi mekanları gezdirdi. Suriye gezisi hakkında bilgiler veren Özel Çağlayan Ufuk İlköğretim Okulu Müdürü Abdullah Aktürk, velilerden gelen yoğun talep üzerine böyle bir gezi düzenlediklerini söyledi. Öğrenci velileri ile birlikte Suriye’nin tarihi mekanlarını gezme fırsatı bulduklarını söyleyen Abdullah Aktürk, deneyimli tercümanlardan da tarihi yerler hakkında bilgiler aldıklarını söyledi.

Türkiye’nin Ortadoğu’da kabul görmüş bir konumda olduğunu dile getiren Aktürk; “Velilerimizden gelen yoğun istek üzerine Suriye gezisi düzenledik. 43 kişilik öğretmen ve velilerimizden oluşan grupla Şam, Halep, Humus, Busra gibi dünya tarihinin önemli şehirlerini kapsayan gezimizde, Hz. Adem peygamberden, Hz. İsa’ya, Hz. Yahya, Hz. Zekeriya ve Hz. Muhammet’e (s.a.v) kadar nice peygamberlerin geldiği, uğradığı, yaşadığı, kimilerinin vefat ettiği diyarları en usta rehberlerden dinledik, gördük, öğrendik. Roma İmparatorluğu’ndan Bizans’a, Emevi Devleti’nin kurulduğu yerlerden, Osmanlı cami, hamam ve çarşılarına varana kadar onlarca önemli mekanı ziyaret etmekle mutlu olduk. Tarihimizi, komşu bir ülke ile ülkemizi değerlendirme imkanı bulduk. Ülkemizin gerçekten cennetten bir köşe ve aynı zamanda Ortadoğu’da kabul görmüş bir konuma sahip olduğunu gördük. Bu bakımından gezimiz çok verimli geçti. Gezimizin oldukça güzel ve faydalı geçtiğini düşünüyoruz” dedi.

Aktürk, gerek öğrencilere ve gerekse velilere yönelik çok farklı etkinlikler uyguladıklarını belirterek, velilerden gelen istekler ve görüşleri dikkate alarak yurtiçi ve yurtdışı gezileri düzenlediklerini kaydetti. Aktürk “Gerek öğrencilerimize ve gerekse velilerimize yönelik çok farklı etkinlikler uygulamaktayız. Biz inanıyoruz ki okul sadece eğitimin yapıldığı dört duvardan oluşan bir yapı olmamalı. Okul içindekilerini ve çevresini eğitimin içine katarak taşın suda bıraktığı daireler gibi etrafını aydınlatmalı ve çevresini eğitimin içine katmalıdır. Bu çerçevede velilerimizden gelen istekler ve görüşleri dikkate alarak yurtiçi ve yurtdışı gezileri düzenliyoruz. Böylelikle velilerimiz birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buluyorlar. Bundan sonraki gezilerimize velilerimizi ve diğer halkımızı bekliyoruz” dedi.

Geziye katılan velilerden Nihat Kaya, “Görev icabı çok farklı ülkelere gitme fırsatım oldu. Fakat ilk defa Suriye’ye gittim. Tam bir Osmanlı şehri, tarihimizin ve değerlerimizin zenginliğine bir kez daha şahit oldum. Sahabe kabirleri, çarşıları ve otantik yemekleri ile oldukça ilginç bir ülke. Böyle bir gezi tertipledikleri için okul müdürümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Okul velilerinden Harbi Gündoğan ise, “Beni etkileyen eserlerden en önemlisi Şam’daki Emeviye Camisiydi. Ayrıca ülkemize göre biraz daha ucuz ve yemek çeşitleriyle zengin bir ülke. Gitmek isteyen ve imkanı olan herkese tavsiye ederim” dedi. Topkan Haber Ajansı