1976 yılından kurulan ve sadece bazı şehirlerde hizmet veren Türk Psikologlar Derneği, aldığı yeni kararla tüm illerde temsilcilik açmaya başladı. Bu kapsamda Muş İl Temsilciliğine Psikolog Murat GENÇ atandı.

Türk Psikologlar Derneği, 1976 yılında kurulmuş olmasına rağmen sadece bazı büyükşehirlerde hizmet veriyordu. Bu eksikliğin farkına varan Dernek Başkanı Prof. Dr. Cem Şafak ÇUKUR ve yönetim kurulu, almış olduğu radikal kararla tüm illerde temsilcilikler açmaya karar verdi. Bu kapsamda Türk Psikologlar Derneği Muş İl Temsilciliğine Klinik Psikolog Murat GENÇ, İl Temsilci yardımcılığına da Psikolog Ahmet YILDIRIM getirildi. Psikologların, toplum ruh sağlığının korunması ve iyileştirilmesi sürecinde aldıkları sorumluluklara ve kritik rollerine dikkat çeken GENÇ, şunları söyledi:

‘’Gerek kamu gerekse de özel sektörde çalışan psikologlarımız, toplum ruh sağlığını korumak ve bireysel refahın yükseltilmesi adına mesleki bilgi ve becerilerini kullanmaktadırlar. Artan psikolojik destek talepleri, kalifiyeli psikolog sayısının azlığı, ulaşılabilirlik problemleri veya çalışma koşullarının elverişsiz olmasından dolayı zaman zaman karşılanamamaktadır. Bu durumda doğrudan toplumsal huzuru ve psikolojik iyilik halini olumsuz etkileyebilmektedir. Türk Psikologlar Derneği olarak o bölgede görev yapan psikologlarımızın çalışma koşulları, mesleki yeterliliklerinin desteklenmesi ve psikolojik destek almak isteyen vatandaşlarımızın bu desteğe hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilmeleri adına tüm illerde temsilcilikler açma kararı aldık. Bu girişimle Muş ilinde görev yapan psikologların ortak hareket edebilmesi, mesleki sorunlara kısa sürede çözüm bulunması ve aynı zamanda vatandaşlarımızın yararına olacak ruh sağlığı hizmetlerinin desteklenmesi sağlanacaktır. Bu değerli hizmetin Muş’a hayırlı olmasını diliyorum‘’.

Fırat Demir Muş Haber Gazetesi