Muş’ta Şehit Aileleri Malulleri ve Gaziler Derneği ile çok sayıda sivil toplum örgütünün desteklediği teröre lanet mitingi düzenlendi. Terör örgütü PKK tarafından Dağlıca bölgesinde gerçekleştirilen hain saldırı Muş’ta da kınandı. Karayolları Kavşağı’nda buluşan 3 bin kişi ile saat 13.30’da başlayan mitingde ilk olarak Dağlıca’da şehit düşen askerler anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Eline Türk bayraklarını alan Muşlu vatandaşlar, daha sonra İstasyon Caddesi üzerinde yaklaşık 2 kilometre yürüyerek İl Tarım Müdürlüğü önünde bulunan boş alana geldi.

Kalabalık, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Türk, Kürt kardeştir, ayırım yapan kalleştir”, “Barzani şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Hepimiz askeriz, askere uzanan eller kırılsın” şeklinde sloganlar attı.

Burada bir konuşma yapan Şehit Aileleri ile İnsan Hakları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YURTSAV) Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Büyükburç, 30 yıldır bölgede süren terör olaylarının en fazla bölge insanına zarar verdiğini söyledi. Büyükburç, “PKK terör örgütünün gerçek mağdurları bölgemiz insanıdır. Bu savaş sadece bölücü eşkıya ile güvenlik güçlerinin savaşı değildir. Bu savaş, milletimizle yüzyıllardır süren çarpık haçlı zihniyetinin savaşıdır. Yaşadığımız bugünlerde terör yine karanlık yüzünü göstermeye başlamıştır. Bu olayları kınıyoruz” dedi.

Düzenlenen terörü telin mitingine Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ve eşi Yıldız Dede’nin yanı sıra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Özcan Yetkiner, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Salih Kılıç ve çok sayıda vatandaş katıldı. Miting olaysız bir şekilde noktalandı.

 NULL