Belediye Başkanı Necmettin Dede`nin de konuşmacı olarak katıldığı toplantıya, Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik`in plaka uyarısı toplantıya damgasını vurdu.. Son dönemde artan terör olaylarının ardından yaşanan süreç AK Parti’nin dün gerçekleştirilen genişletilmiş il başkanları toplantısına Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik’in “Şırnak ve Doğu plakalı araçlarla büyükşehirlerde dolaşamaz olduk” sözleri damgasını vurdu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, kimsenin korkmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin hiçbir yerinde güvenlik problemi yok” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen genişletilmiş il başkanları toplantısında ağırlıklı olarak terör konuşuldu. Toplantıda söz alan il başkanları ve belediye başkanları güvenlik kaygılarını dile getirdi. Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede yaptığı konuşmada, bölge halkının PKK terör örgütünü kabul etmediğini ifade ederek, “Teröre ilişkin bölge halkımızda sıkıntı yok. Ancak biz daha çok Ankara ve İstanbul’da meydana gelebilecek olaylara karşı endişeliyiz” dedi.

Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik’in özellikle ‘plaka’ uyarısı ise toplantıya damgasını vurdu. Medyanın terörle ilgili yayınlarını hedef alan Birlik, sürece ilişkin yapılan yayınların insanları bölgeden soğuttuğunu söyledi. Medyanın durumu abarttığını ifade eden Birlik, hiçbir kamu görevlisinin bölgeye gelmek istemediğini, gelenlerin de geri dönmek istediğini kaydetti. Birlik, “Şırnak ve Doğu plakalı araçlarla özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde dolaşamaz olduk. Güvenlik kaygımız var”

şeklinde konuştu. Bunun üzerine söz alan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, “Kimsenin korkmasına gerek yok. Türkiye’nin her tarafındaki huzur ve sükundan biz sorumluyuz” şeklinde konuştu. Atalay ayrıca, herkesin rahat olmasını isteyerek, Türkiye’nin hiçbir yerinde güvenlik problemi olmadığını söyledi. Yaklaşık bin kadar provokatör olduğunu açıklayan Atalay, teröre tepki mitinglerinde tepkileri farklı yönlere çekmek isteyen bu provokatörleri tespit ettiklerini de sözlerine ekledi. NULL