Muş’ta şehir şebekesinden su ihtiyacını karşılayan 3 köyün suyunu kesmek isteyen Muş Belediyesi ile suyun kesilmesinin anlamsız olduğunu savunan İl Özel İdaresi arasında gerginlik yaşanıyor. Muş Valisi İbrahim Özçimen, düzenlediği basın toplantısında şehirde su sıkıntısı yaşanması sebebiyle merkeze yakın olan Bağlar, Sütlüce ve Karaköprü köylerinin suyunu kesmek isteyen belediyeyi eleştirdi. Valiliğin toplantı salonunda basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren Vali Özçimen, bütün köylere su verildiği gibi su sıkıntısıyla karşı karşıya kalan 3 köye de su götürebileceklerini kaydederek, “Üzücü bir konuyla karşı karşıyayız ve ne yapılmak istenildiğini anlamıyoruz” dedi. 

Yaşanan konunun belediyenin su vermekte güçlük çektiğinden veya özel idareyi küçük düşürmekten kaynaklandığını söyleyen Vali Özçimen, il genelinde 359 köy ve 186 tane mezranın bulunduğunu bildirerek, her köye su götürmek zorunda olduklarını söyledi. Yol ve su için bütün köylüleri kucakladıklarını kaydeden Özçimen, “Sütlüce, Karaköprü ve Bağlar gibi neredeyse şehirle birleşmiş yerlerin suyunu kesmemiz düşünülemez. Ama sorun ne olabilir anlayamıyor, işin içinden çıkamıyoruz. Zaten bu köye suyu getirmek benim görevim. Ama daha önceki dönemlerde belediyeyle köyler bir protokol yapmış ve köylere suyu belediye vermek istemiş. Bu iş belediyeye devredilmiş, belediye bir köyden oraya yeten suyu diğer yerlere pompalıyor veya yetmediği yerlerde takviye ediyor ve köylere veriyordu. Biz burada bütün köylerin suyunu verebiliyoruz da 3 köyün suyunu mu veremeyeceğiz? Ama bildiğimiz bir konu varsa o da mağdur olan vatandaştır ve haklı olan da vatandaştır. O köylere su ve yol götürmek bizim görevimizdir” dedi. 

Sütlüce Köyü taziye evinde köylülerle bir araya gelen Belediye Başkanı Necmettin Dede, şehrin suyunun yetmemesi sebebiyle köylere su veremeyeceğini ileri sürdü. Eskiden şehrin nüfusunun az olması sebebiyle suyun hem şehre hem de köylere yeterli geldiğini aktaran Dede, “Yasaya göre 4 kilometre yakın olan yerlerin, şehirde belediye hudutları içine girmesi gerekir. Ama benim belediyem fakir olduğu için üvey evlat kabilinden olur diye biz buna biraz tereddütlü bakıyoruz. Ama şimdi bir belediye suyunu köylere veriyor. Şehrin nüfusu 25 bin iken köylere su veriliyordu ki bu su fazlaydı. Ama şimdi şehrin nüfusu 100 bine dayanmış. Bu nüfusa mevcut su yeterli gelmiyor. Peki, su sorununu nasıl çözeceğiz, bazı tedbirler alınması lazım. Belediyenin köylere su verme mecburiyeti yok, olsa vereceğim” dedi. NULL