Çınar, yaptığı yazılı açıklamada, Muş Kültür Müdürlüğünde gerçekleşen programda, sanayi, tarım gibi konularda değerlendirmeleri paylaştıklarını belirtti.

Tarım ve sanayi alanlarında yatırımlara sunulan devlet desteklemeleri, kalkınma programları ve Mali destek programları ile KOBİ’lerin ve çiftçilerin yeni yatırımlar yaptığını ya da kapasite arttırımına gittiğini bildiren Çınar, bu durumun şehrin ekonomisinde canlanmaya neden olduğunu ifade etti.

Çınar, su taşkınları ve arazi bölünmeleri nedeniyle Muş Ovası’ndan gereken verimin istenilen düzeyde olamadığını, ancak DSİ Genel Müdürlüğünce yapılan Karasu Islah Projesi ve Tarım Reformu kapsamındaki arazi toplulaştırma çalışmalarıyla Muş Ovası’nın daha verimli hale geleceğini bildirdi.

Muş’un eğitim ve sağlık alanında da geliştiğini belirten Vali Çınar, şunları kaydetti:

“Gerek devletimizin imkanları gerekse hayırsever vatandaşlarımızın destekleriyle ilimizdeki derslik sayımızda önemli bir artış sağlanmış, tüm kademelerde okullaşma oranımız önemli derecede artmıştır. Bunun yanında sağlık alanında yapımı devam eden 400 yataklı devlet hastanemiz, bahar ayında tamamlanacak olan ağız ve diş sağlığı hastanemiz ve Bulanık ilçemizde yapımı gerçekleşen 100 yataklı devlet hastanemiz ile vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için çalışmaktayız.

Biz güzel Muş’umuzu daha da güzelleştirmek için devlet olarak, valilik olarak ara vermeksizin çalışmaktayız. Ancak, ağır iklim koşulları var. Kış aylarında Valilik olarak gücümüzün büyük bir kısmını karla mücadele çalışmalarına harcamaktayız. İlçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında, ilimiz merkez ve bağlı beldelerde İl Özel İdaremiz imkanlarıyla, kapanan yollarımızın ulaşıma açılması için gece-gündüz çalışmaktayız. Ancak baharın gelmesiyle birlikte yarım kalan tüm çalışmalarımız, inşaatlarımız yeniden başlayarak bir an önce tamamlanacaktır.”

Programa Vali Çınar’ın yanı sıra Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmuz Solgun ve Anadolu Ajansı Muş Muhabiri Sabri Yıldırım da katıldı.  

 Anadolu Ajansı