Muş Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Sayın, Muş Lalesi’nin daha geniş alanlarda çıkmasını sağlamak için deneme ekimi yapacaklarını ve çalışmaların olumlu sonuç vermesi halinde Muş’un lale soğanı ihracatı ile önemli bir ekonomik kazanç elde edebileceğini söyledi.

Muş’ta Alparslan Tarım İşletmesi’ne ait arazilerde yetişmekte olan meşhur Muş Lalesi’nin gelir getirici bir ürün olması için deneme ekimleri yapılacak. Makamında açıklamalarda bulunan Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Sayın, Muş Lalesi soğanlarının araziden toplanarak deneme sahasına ekileceğini ve çıkacak sonucun Muş için çok önemli olacağını söyledi.

Lalenin çok ilgi duyulan ve piyasası çok geniş olan bir çiçek türü olduğunu söyleyen İbrahim Sayın, Muş ekonomisi için lalenin çok büyük katkılar sağlayabilecek bir ürün olduğunu vurgulayarak, “Müdürlük binamızın arka kısmında bulunan yaklaşık bir dönümlük arazide lalenin deneme ekimini yapacağız. Lalenin yoğun olarak çıktığı bölgelerdeki lalelere zarar vermemek için tarlaların kenarlarında çıkan laleleri tespit etmişiz. Bu yıl Sonbahar mevsiminde tespit edilen bölgelerdeki lale soğanlarını söküp belirdiğimiz alana ekeceğiz. Bu bölgede lalelerin yetişmesi halinde Muş’ta lale soğanı yetiştirip satışı yapılarak önemli bir kazanç elde edilebilir. Bu işi yaparak önemli bir kazanç elde eden işletmeler var” dedi.

Lale soğanının kendisini soğuktan korumak için oldukça fazla yerin dibine indikten sonra çiçek açtığını söyleyen ve tek isteklerinin deneme ekiminden olumlu sonuç almalarının olduğunu söyleyen Sayın, “Muş Lalesi doğada kendiliğinden yetişen ve özellik olarak çok farklı yapıya sahip olan bir lale türüdür. Bu laleyi yetiştirmeyi başarırsak lale yetiştiriciliği yapılarak önemli kazançlar elde edilebilir” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı