Muş Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen milli istihdam seferberliği toplantısında konuşan Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Fatih Cengiz, Muşun güvenilir bir il olduğunu ve bununda yatırımcılar için çok önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

Cengiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın Başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Valiliğimiz Öncülüğünde düzenlemiş olduğumuz Muşta İstihdam Seferberliği toplantımıza Hoşgeldiniz. Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak böylesine önemli ve hayırlı bir toplantıya ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz dedi.

Muş olarak istihdam seferberliğinde İnşallah Türkiyede ilk sıralarda yer almayı hedeflediklerini belirten Cengiz, Bu inancımızın sebebi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin 2016 yılı sonunda Muşta yapmış olduğu anket çalışması verilerine göre; Firmasında 2017 yılında İstihdam artmasını bekleyenlerin oranı Türkiye Ortalaması %19 iken, Muşlu İşadamlarımızın bu beklentisi %40dır.

Yani Muşlu İşadamlarımız daha bu İstihdam seferberliğinden önce Türkiye ortalamasının 21 puan üstünde bir istihdam yapma hedefini koymuştur. Bu hedef az önce belirttiğim gibi Muşumuzu ilk sıraya çıkaracaktır.

Sayın Başbakanımızın da belirttiği gibi 2017 yılı Türk Ekonomisinin tekrar Şaha kalkacağı yıl olacaktır. Yine aynı anket verilerine göre; 2017 yılında İlimizin ekonomisi Türkiye Ekonomisine göre, daha iyi performans sergiler diyenlerin oranı: Türkiye ortalaması %27 iken, Muşta bu oran %46dır. Ayrıca firmasının satışlarının 2017 yılında artacağını söyleyenlerin oranı Türkiye ortalaması %25 iken, Muşun beklentisi %43tür diye konuştu.

MUŞ TSO Başkanı Fatih Cengiz konuşmasında daha sonra şunları söyledi: Bu verilerde gösteriyor ki, 2017 yılı Muş ekonomisinin de şaha kalkacağı bir yıl olacaktır. Ekonomik veriler gündeme geldiğinde Muş olarak ilk söylediğimiz 81. İl olduğumuzdur. Ancak bu sırlamanın da sorgulanması gerektiğine inanıyorum.

Çünkü; Açılan Şirket Sayısı Türkiye genelinde 2015-2016 yılı karşılaştırıldığına %6 gerilemişken, Muşta %2 artmıştır. Mevcut işyeri sayısı Türkiye Genelinde %2 artmışken, Muşta %7 artmıştır. İstihdamda Türkiye genelinde %2 artış varken, Muşta %12lik bir artış olmuştur.

İstatistiklere göre Türkiyenin en güvenli ili olan MUŞ, Aynı zamanda Finans sektöründe de en güvenilir iller arsındadır. Batık kredi oranı Türkiye genelinde %3,3 iken Muşta %2,9 dur. Karşılıksız çek oranı Türkiye Geneli %4 iken Muşta %3 tür. Buda Muş Esnafının, Tüccarının ve Sanayicisinin ne kadar güvenilir olduğunu göstermektedir. Ben buradan tüm üyelerimize ve esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Bankacılık açısından da olumlu bir veriyi buradan paylaşmak istiyorum. Mevduatın Krediye dönüşme oranı Türkiye Geneli %124, Muşta %174 dür.

Ancak bu rakam içerisinde Ticari Kredilerin artmasını Bankalarımızdan talep ediyoruz. Kredi Garanti Fonunun kefaleti ile bu anlamda ciddi katkı sağlayacaktır. Tüm bu olumlu veriler inşallah 2017 yılında ekonomimize yansıyacaktır.

Hükümetimizin açıklamış olduğu Cazibe Merkezleri Proğramı kapsamında da ilimiz hak ettiği payı alacaktır.

Cazibe Merkezleri Programı açıklandığı ilk andan itibaren büyük çaba ve mesai harcayan Sayın Valimize Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak, Yönetim Kurulumuz, Meclisimiz ve tüm üyelerimiz adına, teşekkür ediyorum.

Sayın Valimizin Bu Çalışmaları bize umut olmuştur. Ayrıca Sayın Milletvekilimize Muş için yapmış olduğu Çalışmalarından dolayı Teşekkür ediyoruz.

Sayın Belediye Başkanımıza da her daim bizlerin yanında olduğu ve hayata geçirdiği projeleri için teşekkür ediyoruz.

Bu toplantımız sonunda bazı iş adamlarımızın da açıklayacağı ek istihdam rakamları ile Muşta İstihdam Seferbeliğini başlatmış olacağız.

Şimdiden Memleketimiz ve Ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Toplantımıza katılımınızdan dolayı tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

 

Muş Manşet Gazetesi