Muş Devlet Hastanesi Başhekimi Biyokimya Uzmanı Dr. Mustafa Altaş, yapımına başlanılan yeni acil serviste çalışmaların hızla devam ettiğini ve muhtemelen iki ay sonunda yeni acil servisin hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Dr. Mustafa Altaş, yaklaşık bir ay önce yapımına başlanılan ve 120 iş günü süresi bulunan acil servis inşaatının iki ay içerisinde bitirilebileceği belirtti. Altaş, çalışmaların hızlı devam ettiğini ifade ederek, “Yeni acil servis gerçekten hastanede yaşanan problemleri büyük ölçüde çözecektir. Bir acil servis sorunun çözümlenmesi demek hastane sorununu yüzde 50 çözmek demektir. Bu sebeple önemli bir yoğunluk yaşanan acil servisimizin yenilenmesi hastanemizi çok rahatlatacak ve Muş’a çok önemli bir hizmet olacaktır. Acilde görev yapan arkadaşlarımız küçük bir sorun bile yaşanmaması için özveri ile çalışıyorlar. Arkadaşlarımız vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için çaba sarf ediyorlar. Zaten yeni acil servis binasının bitmesinin ardından çok daha rahat bir ortamda hizmet verilecektir” şeklinde konuştu.

Yeni acil servisin 784 bin YTL’ye ihale edildiğini bildiren Altaş, aynı anda 15 hasta muayene edecek kapasiteli bir servis yaptıklarını söyledi. Altaş, “Eski acil servisimizde aynı anda 4 hasta muayene ediliyor ve 8 kişi yatırılabiliyordu. Ama yeni acil serviste aynı anda 15 hasta muayene edilebilecek ve 16 hasta yatırılarak gözetim altında tutulabilecek. Yani acilin kapasitesi iki kat arttırılmış olacak. Bu acil servis modeli sadece ilimize özeldir. Yeni bina yapmayıp genişletme çalışması yaptığımız için özel bir proje uygulaması yapıldı. Ayrıca acil serviste çok önemli bir bahçe düzenlemesi yapılacaktır. Yani acil servisin önünde bir karmaşıklık olmayacak. Araçların girişi çıkışı ayrı ayrı olacaktır. Acil servisin iç kısmındaki düzenleme gibi dış kısmında da çok önemli bir düzenlemeye gidilecek. Mesela ambulansların hazır bekletildiği yer olacak ve hastaların ambulansa nakil edileceği yerde hastalar kar ve yağmurdan korunacaklar” dedi. NULL