Doğal afetlere karşı okullarda tatbikatlar devam ediyor. Olası deprem karşısında eğitim gören minik öğrencilerin deprem esnasında korunması, hareket edilmesi ve güvenilir bir yere ulaşılması tatbikatı yapıldı. Türk Telekom İlköğretim Okul Müdürlüğünce gerçekleştirilen tatbikata okul Öğretmenleri eşliğinde minik öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Minik öğrencilerin deprem esnasın da ilk olarak bulundukları sınıflarda sonra ise okul koridoru, sığınak ve okuldan ayrılma teknikleri öğretildi. Yapılan tatbikatta öğretmenler eşliğinde düzenli bir şekilde öğrenciler okuldan çıkarılarak okul bahçesine indirildi.

Minik öğrencilerin olabilecek doğal afetlerden korunması yönünde Türk Telekom İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen tatbikat sonunda öğrencilere hitaben deprem hakkında konuşma yapan Türk Telekom Okul Müdürü Suphi Dinçbilek, doğal afetlere önlemlerin alınamadığını ve olası depremler esnasında en sağlam şekilde korunmanın gerektiğini söyledi. Öğrencilere açıklamalarda bulunan Okul Müdürü Dinçbilek, “Okulumuzda ilk etap deprem tatbikatı yapılmıştır. Deprem anında pencerelerden uzak durmak, 4 asansör ve merdivenleri kullanmamalıyız. Bulunduğumuz sınıflarda sıraların altına veya dolapların yanına başımı ellerimiz arasına almalı depremden sonra okul bahçesinde toplanacağız.

Olası yangın anında sınıflardaki okul tahliye planında gösterildiği gibi sınıflardan yangın merdivenlerine yöneleceğiz. Yangın merdivenlerinden inerken acele etmeyeceğiz. Küçüklerimize öncelik vereceğiz. Okulumuz ön bahçesinde toplanacağız. Başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik. Öğretmen ve öğrencilerimiz gereken önlemlere karşı duyarlı olduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

Öte yandan yapılan deprem tatbikatı sonrasında ise minik öğrencilerin olası deprem tatbikatı ile nasıl korunmaları gerektiğini ve sağlıklı bir şekilde can kaybı yaşanmadan ön hazırlıkların şimdiden yapılması gerektiğine değinen Okul Müdürü Suphi Dinçbilek, afet eğitimlerini daha geniş kapsamlı hale getireceklerini ifade etti.

 Günaydın Muş Gazetesi