Muş’ta kırtasiyecilik yapan Ramazan Yasun, velilerin kırtasiye alışverişlerini bu alana özel açılan dükkanlardan yapması tavsiyesinde bulundu.

Okulların açılmasına sayılı günler kala kırtasiyelerde hazırlıklar hız kazandı. Bu kapsamda Muş’ta kırtasiye işletmeciliği yapan Ramazan Yasun, yeni eğitim öğretim yılı öncesi yoğunlaşmaya başlayan okul alışverişine ilişkin açıklamalarda bulundu. Muş´ta öğrencilerin her isteğine cevap vermek için hazırlıklara başlayan Ramazan Yasun, 2023-2024 eğitim öğretim yılı hazırlıklarının sonuna geldiklerini söyledi.

Okul öncesi alışverişlerde ortalama maliyetler hakkında da bilgiler veren Yasun, “Ana okuluna gidecek olan bir öğrencinin içerisinde her şeyi dahil 1000-1500 TL arası, orta okula gidecek olan bir öğrencinin de maliyetinin 500-600 TL arasında olabilir. Lise öğrencilerinin ise ihtiyaçlarının daha fazla ve çeşitli olması nedeniyle bu maliyetin 500-700 TL´ye çıkabilir” diye konuştu.

Uzun yaz tatili sebebiyle işleri tamamen durma noktasına geldiğini belirten Yasun; “Yaz tatilinin bitmesiyle birlikte satışlarda önemli bir hareketlilik bekliyoruz. Yaz tatilinde tüm stoklarımızı tamamlayarak eğitim ve öğretim yılı için hazırlıklarımızı tamamladık. İşlerimiz her yıl ilk bir ay yoğun geçer daha sonra normale döner. Okullar açık olduğu sürece bizimde işlerimiz normal seyrinde devam eder. Ancak okulların kapalı olduğu dönemde biz de tatildeyiz. Yaz tatili bitince kırtasiyecilerin de tatili bitmiştir” diye konuştu.

Kırtasiye alışverişlerinin, işinin ehli kırtasiyecilerden yapılması gerektiğini belirten Yasun, “Velilerimizin, kendilerine 12 ay boyunca hizmet veren, işi kırtasiye olan, alanında ihtisaslaşmış, ürünleri tanıyan, onları doğru ürüne yönlendirebilecek, sorularına cevap alabilecekleri, zengin ürün çeşitliliğine sahip noktalar olan kırtasiye perakendecilerini tercih etmelerini öneriyoruz. Bu süreçte velilere de çok iş düşüyor. Veliler merdiven altı, üreticisi ya da ithalatçısı belli olmayan ürünlerden uzak durmalı. Kimliği belli olan ürünler alınmalı. Yani tüketiciler ürün alırken mutlaka etiketine bakmalı, ambalajlı, üreticisi ya da ithalatçısı belli, yani bir kimliği olan ürünleri tercih etmeli. Tüketicilerimiz aldıkları ürünlerin ambalajlarını dikkatle incelemeli. Özellikle boya kalemlerinde ‘CE’ işareti ve ‘EN71 standardına uygundur’ ibaresinin bulunup bulunmadığına bakmalı. Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan ürünlerin hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dikkat etmeliler. Sprey boyalar ve yapıştırıcıların su bazlı olması ve solvent içermemesi konusunda hassas davranmalılar. Eğer veliler satın aldıkları ürünün güvensiz olduğunu düşünüyorlar ve ürün kimliğinden şüphe ediyorlarsa ‘tuketici.gov.tr’ adresi veya ‘Alo 175 Tüketici Hattı’ndan şikayette bulunabilir, bu şekilde taklit, korsan, kaçak ürünlerle mücadelemizde bize destek olabilirler.”  Fırat Demir Muş Haber Gazetesi