İl Genel Meclisinin gündemindeki 4. maddede gerginlik yaşandı. İhtisas Komisyonlarının üye seçimlerinde İmar ve Bayındırlık Komisyonuna DTP’li 3 üye verilmesi konusunda ısrar eden DTP Grup Başkanı, Ak Partililerinin bağımsız ve DYP’liler ile birlikte 5 üye göstermeleri nedeniyle salonu terk ettiler. Meclis Başkanı, toplantı yeter sayısı olması nedeniyle seçimlere devam kararı verdi.

İhtisas Komisyonlarının seçimleri gergin geçti. Komisyonlara üye seçimlerinde ilk olarak Eğitim ve Kültür Komisyonunun belirlenmesi istendi. Yapılan teklif ile Eğitim ve Kültür Komisyonuna Ak Partili Ferit Yalçın, Nazım Matpan, İhsan Ballı ile DTP Üyesi Kurban Kaya ile Fetrettin Elçi seçildi. Tarım ve Köye Yönelik Komisyona ise Ak Partili Haşim Yılmaz, Bağımsız üye Sait Yıldırım, DYP’li Fetullah Akçil ile DTP’li Fetrettin ve Abdül Baki Alp seçildi. İki komisyonun seçiminde sıkıntı yaşanmazken 7 kişilik İmar ve Bayındırlık Komisyonu tartışmalara neden oldu. DTP Grup Başkanı Baki Alp grubundan üç kişinin bu komisyonda olacağını belirtti. Fakat anlaşma sağlamayınca, DTP’li üyeler salonu terk etti. Meclis Başkanı tartışmalar nedeniyle toplantıya 15 dakika ara verdi.

KOMİSYON ÜYELERİNİ AK PARTİLİLER BELİRLEDİ

Meclisin ikinci oturumuna DTP’li üyeler yeniden katıldı. Ak Partinin komisyonlar için önerdiği isimleri, Bağımsız üye Sait Yıldırım okudu. İmar ve Bayındırlık komisyonuna Ak Partinin teklifi olarak Sait Yıldırım “ Enver Özsubaşı, Nizamettin karakaya, Şefik Özden, Şefik Çekil’i öneriyoruz” dedi. Ak parti grubunun 7 kişilik komisyona beş kişiyi önermesi nedeniyle, DTP Grubu ikinci kez salonu terk etti. DTP grubunun salondan çıkması ile Meclis Başkanı üyeleri yeniden saydırdı. Üye karar yeter sayısının olması nedeniyle, meclis DTP Gurupsuz komisyon üye seçimlerine gitti. Ak Partili gurup DTP üyelerinin salonda olmamasına rağmen, komisyonlara isimlerini teklif ederek oyladı. Yapılan oylama ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna, Ak Partinin önerdiği isimler arasına, DTP üyeleri Remzi Karaçelik ve Şakir Tuğrul seçildi. Çevre ve Sağlık Komisyonunda ise Mehmet Mirza Yaşin, Şaban Deniz, Necmettin Yıldız, Nazmi Yiğit ile Celal Öztürk seçildi. Palan ve Bütçe Komisyonuna ise Haşim Yılmaz, Sait Yıldırım, Fetullah Akçil, Nazım Matpan, Ferit Yalçın, Abidin Kabişen ile Remzi Karaçelik yer aldı.

ADALETLİ DAVRANDIK

Komisyon üyelerinin belirlenmesinin ardından, kürsüden konuşan Ak Parti Gurup Başkanı Haşim Yılmaz “diğer guruptaki arkadaşlarımız meclisi terk etti. Acaba onlara bir haksızlık mı yapıldı ki meclisi terk ettiler. Geçen yıl mevzuat gereği yasa gereği 3 kişi bizden, 2 kişi DTP’dendi. Geçen yıl Çevre ve Sağlık Komisyonunda 3 DTP, 1 DYP, ve 1 Ak Parti üyesi vardı. Geçen yıl onlara iki düşerken biz onlara üç üye hakkı verdik. Bu da uzlaşmaya varıldığı için olmuştur. Bu yıl 7 kişilik komisyonlara, üç Ak Partili, 2 DTP’li, bir DYP’li ve bir bağımsız arkadaşımıza yer verdik. Biz adaletli bir şekilde davrandık. Komisyonlarımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İTİRAZ EDECEĞİZ

Meclisi terk eden DTP Grup Başkanı Baki Alp Meclis toplantısından sonra grupta yaptığı açıklamada “ 5302 sayılı yasanın 16. maddesinde siyasi partilere düşen komisyon üyeleri cetvelde belirlenmiştir. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur. Biz bugünkü gündemin iptalini yanlışlıkların düzeltilmesi için itirazda bulunacağız. Bu konudan Valimizin haberdar olması için bu açıklamayı yapıyoruz. Zorunlu komisyonlara, DYP ve Bağımsız üyenin girmeye hakkı yoktur. Yapılan toplantıda DTP üyelerinin isimleri gelişi güzel yazılmıştır. Bu konuda itirazımızı vakit geçirmeden yapacağız. Çünkü, burada kanun dışı bir seçim yapılmıştır. Hakkımız gasp edilmiştir. Meclis başkanı ve Katiplerinden şikayetçi olacağız” diye konuştu.  Muş Ovası
 NULL