Skip to main content

Mahsur kalan 50 araçlık konvoy kurtarıldı

Muş’tan Bitlis’in Mutki ilçesi Konuksayar köyüne cenaze getirirken karda mahsur kalan 50 araçlık konvoy, İl Özel İdaresi Yol Şube Şefliği’ne bağlı ekiplerin saatler süren çalışmaları sonucu kurtarıldı.

Vefat eden Bedia Çiçek’in cenazesi 50 araçlık konvoy eşliğinde Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Konuksayar köyüne getirildi. Cenazenin defnedilmesinin ardından tekrar yola koyulan 50 araçlık cenaze konvoyu, Bitlis-Mutki karayolunda etkili kar ve tipi nedeniyle kapanan yolda mahsur kaldı. Bitlis İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Şube Şefliği’ne bağlı ekipler, haberi alır almaz yola çıktı. İlk etapta gönderilen bir loder, konvoya ulaşılmasına az bir mesafe kala şarampole yuvarlandı. Kendi çabalarıyla düştüğü şarampolden çıkmayı başaramayan loderin yardımına, Bitlis İl Özel İdaresi tarafından 1 kamyon, 1 kepçe ve 1 rotatif yollandı. Şarampole yuvarlanan loderi dere yatağına düşmekten son anda kurtaran Özel İdare personeli yolun kapalı olan kısmını da açarak yolda mahsur kalan konvoyu akşam saatlerinde kurtarmayı başardı.

Bitlis İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Şube Müdür Vekili Nazmi Kızılban’ın hazır bulunduğu kurtarma çalışmaları 6 saat sürdü.

Kurtarma çalışmaları sırasında kimi zaman 2 metrelik kara rağmen çalışmalarını devam ettiren işçilerin sergiledikleri performansı, İnsanüstü bir çaba olarak niteleyen Kızılban şunları söyledi: “Bölgemizde hafta sonundan bu yana olanca şiddetiyle yağan kar yağışı neticesinde birçok köyümüzle irtibatımız kesildi. Toplam 2 Bin 112 kilometrelik bir yol ağımız var. 11 ekibimizle birlikte 2 Bin kilometreyi aşan yolları aşmak için personelimizle birlikte mücadele etmekteyiz. Görüş mesafesinin son derece kısıtlı olduğu, yer yer 2 metreye ulaşan kar, yoğun tipi ve fırtınaya karşın halkımızın refahı ve ulaşımını en iyi şekilde yapabilmesi için çalışmalarımızı gece gündüz devam ettirmekteyiz.”

Yolda mahsur kalan cenaze konvoyunu kurtarma çalışmalarına katılan 26 yıllık Özel İdare personeli Hayrettin Daşizi, “Yollardaki karları değil, 60 yıllık ömrü süpürdük” diyerek yaptıkları çalışmaların zorluklarını anlattı.

Yılın her mevsiminde yoğunluk yaşadıklarını ancak yağan kar miktarı ve hırçın doğa şartları yüzünden üzerlerindeki yükün bir kat daha arttığını belirten Daşizi, çalışma şartlarını ise “dayanılması zor” olarak nitelendirdi.

Kış aylarında çoğunlukla 24 saatlik bir mesaileri olduğunu ifade eden Daşizi, tam günlük mesaide kendilerinin sadece 3 saat dinlenebildiklerini söyledi.

Sabah saatlerinde başlanılan ve akşama doğru sonlandırılan kurtarma çalışmalarıyla yola koyulan cenaze konvoyu ise Muş’a doğru seyrine devam etti.

 Cihan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri