Muş Sulh Ceza Mahkemesi Muş’ta İlk, Türkiye’de emsali çok az bulunan ilginç bir karar verdi. Muş 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Kooperatif yönetim kurulu toplantısı yapmadıkları için Muş’ta 14 kooperatifçiye ‘Ağaç Dikme cezası’ verdi.

Son dönemlerde dünyada insan haklarının sürekli gündeme geldiği ve insanların sosyal çevrelerinden ve ailelerinden koparılmadan modern bir şekilde cezalarını infaz edip insanların topluma kazandırması rehabilitasyonlarının sağlanması konusunda güzel uygulamaları görmekteyiz…

Bu uygulamalara örnek olarak kamu yararına çalışma seçenek yaptırımını gösterebiliriz. Bu uygulamalar Muş ilimizde de devam etmektedir.
1163 sayılı kanuna aykırılıktan 14 kişi Muş sulh ceza mahkemesi tarafından 25 gün hapis cezası yerine gönüllü olmak koşuluyla 13. gün süreyle kamuya yararına bir işte çalıştırma seçenek yaptırımı verilmiştir hükümleler 13 günlük kamu yararına çalışma cezalarını Muş Orman İşletme Müdürlüğü’nün fidanlık sahasında ağaç dikim işinde çalışarak çekmektedirler. Hükümlülerle ve kurumlarla yaptıklar görüşmeler sonucunda çalışma saatlerini belirleyen Muş Cumhuriyet Başsavcılığı denetimli serbestlik ve yardım merkezleri şube Müdürlüğü kişilerin mağdur olmaması ve sosyal yaşamlarına devam etmeleri için en uygun kurumu seçiyor ve en uygun saatte kişiyi çalıştırıyor.
Hükümlülerden Osman B., “Bu uygulamadan çok memnunum. Ailemden ve sosyal çevreden kopmadan cezamı yerine getiriyorum. Aynı zamanda ağaç dikilerek topluma faydalı bir hizmet yapmış olmaktan da mutluyum.” Sözleriyle yeni uygulamanın ne kadar çağdaş ve modern olduğunu belirtti.

Orman İşletme yetkileri de bu uygulamadan memnun olduklarını insanların daha modern çağdaş infaz anlayışı ile yükümlülüklerini yerine getirmelerinin gerektiğini belirterek, modern ceza sisteminin önemini vurguladı…

 Haber 49