Uzun zamandan beri merkez Yeşilyurt Mahallesinde büyük bir sorun haline gelen İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ait eski atıl binaların yetkililer tarafından yıkılmaması tepkilere neden oluyor. Hafta sonu Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı Muharrem Yıldız ve bir araya gelen mahalle sakini, binaların büyük sorun olduğunu ve bu sorunun herkes tarafından bilindiğini, gece saatlerinde ise korkudan uyuyamadıklarını söylediler. Eski binaların mahallede saçtığı tehlike yüzünden defalarca başvuruda bulunduklarını ve yetkililer tarafından yıkılması onaylandığını dile ifade eden Mahalle Muhtarı Muharrem Yıldız, artık bu bilmecenin bir çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

Mahalle sakinlerine defalarca yıkılacağı hakkında açıklamalarda bulunduğunu belirten Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı Yıldız, yaptığı konuşmasında “yaklaşık olarak 4 yıldan beri bu eski ve atıl durumda olan iki binanın yıkılması için başvuruda bulunmadığımız, gitmediğimiz kimse kalmadı. Gittiğimiz herkes yıkılacak ve mahalle o sorundan kurtulacak diye söylüyor. Ama bu binaların yıkılmasını hiç kimse üstlenmiyor sadece sözde kalıyor. Biz mahalleli olarak bıktık ama yetkililer bıkmadı. Bu bilmecenin artık çözülmesi gerekiyor. Mahallede devasal bir durumda olan atıl binalar, tinerci, balici ve başıboş sokak köpeklerinin konağı haline geldiğini defalarca söyledik. Bu tehlikeli binalar yüzünden mahalle sakinleri korkudan dolayı yoldan geçemiyor. Daha önce iki sefer bıçaklama olayı meydana geldi ve bu durum mahalleye korku saçıyor. Biz bu sorunu nasıl çözeceğiz ve ne yapacağız diye ortada kaldık. Daha önce zamanın il Valisi olan İbrahim Özçimen tarafından yıkılma emri alındı ve maalesef yıkılmadı. Bizi bazı mercilere yönlendirdiler binaların yıkılması ikin kato aracının olmadığını söylediler. Daha sonra ilimize yeni gelen Valimiz Sayın Erdoğan Bektaş, Beyin konudan haberdar olduğu ve kendiside yıkılması gerektiğini ve çözüme kavuşacağını söylediler. Şimdi bu binaların yıkılmasını dört gözle bekliyoruz. Sayın Valimiz konu hakkında haberdar oldular ve bu konuda kendilerinden mahalle sakinleri olarak çözümün getirilmesini diliyor ve mahalle olarak bizi bu sorundan kurtarmalarını rica ediyoruz” dedi.

“KORKUDAN ÇOCUKLARIMIZI DIŞARI BIRAKMIYORUZ”

Yeşilyurt Mahallesinde bulunan İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ait atıl durumda ki binalarda barınan tinerci, balici ve başıboş köpeklerin korkusundan dolayı çocuklarını evden korkarak bıraktıklarını belirten mahalle sakinlerinden Ziya Azbey, bir önceki gün köpekler yüzünden huzursuz olduklarını ifade etti. Eski ve attık durumda olan binalara neredeyse evlerinin yan yana olduğunu belirten Azbey, evde küçük çocukların olduğunu ve çocukları korkudan dışarı bırakamadıklarını söyledi. Mahalle sakini Azbey, “benim evim binaların yanında duruyor. Her gece geç saatlerde başıboş köpekler yüzünden huzursuz oluyoruz. Evde yıkanan çamaşırlarımızı korkudan astıramıyoruz. Çünkü asılan çamaşırlarımız çalınarak eski binalarda yakılıyor. Bu oldukça acı bir durum ve biz bu durum karşısında şaşırıp kaldık. Yeter artık bir olay burada çıkarsa bunun sorumlusu kim olacak. Neden yetkililer sesiz kalırlar ve çözüm yolu bulmazlar. Yıkılmaması için bir neden varsa bizleri bilgilendirsinler. Çünkü bu sorun giderek büyük oluyor. Havalar ısındı ve ne tür kötü bir olay olacağı daha belli olmadan çözüm istiyoruz” dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi