Muş’ta İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen “Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı.
Muş’ta 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında İçişleri Bakanlığı AFAD ile Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Genel Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen tatbikat, Muş’ta bulunan tüm öğrenci yurtlarında gerçekleştirildi.
Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yönettiği tatbikata Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir, Afet ve Acil durum Müdürü Taha Yasin ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Yusuf Akkaya’da Muştak Baba Kız Öğrenci Yurdu’nda öğrencilerle birlikte hazır bulundu. Tatbikat gereği yurt kampüsünde alarm zilleri çalarken, Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir ve beraberindekiler öğrencilerle beraber önce “çök-kapan-tutun” hareketi yaptı. Ardından tahliye alarmı sonrası Müdür Taşdemir ve yurt binalarında kalan öğrenciler deprem toplanma alanında toplandı. Müdür Taşdemir, öğrencilerle tatbikatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi.
Yapılan deprem tatbikatının önemli olduğunu vurgulayan Taşdemir, alarmın duyulur duyulmaz bireysel güvenliği sağlamak için hemen “çök-kapan-tutun” uygulamasının yapılması gerektiğini belirtti.