Yapımına 1993 yılında başlanan ve 10 Mayıs 2006 tarihinde hizmete giren Muş Kültür Merkezi’nde yapılan asansör çalışmayınca, tekerlekli sandalyeye mahkûm olan özürlüler çevredeki vatandaşlar tarafından merdivenden çıkartıldı.

Muş’ta tek sosyal aktivitelerin yapıldığı yer olan Kültür Merkezi binası yapımının üzerinden henüz aylar geçmişken özürlü insanların girişlerine uygun olarak düzenlenmediği görüldü. Muş Kültür Merkezi yapının henüz tamamlandığını ancak Özürlü insanların binaya rahat girebilmeleri için Düz merdivenin yapılmadığını söyleyen Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, “Burada yapılan bir asansör yapılmış. Ancak bu Asansör binanın faaliyete geçtiği günden beri çalışmıyor. İlimizde yapılan sosyal aktivitelere özürlü insanlar katılmasın mı?

Burada yapılan binada özürlü insanlar için en azından merdiven yanına tekerlekli sandalyenin geçebileceği düz ve basamaksız bir merdiven yapılabilirdi” dedi. Korkmaz; “Çağdaş hayat sürerken insanlar birçok bina, tesis, alan ve mekânı kullanmak mecburiyetinde kalmaktadırlar. Yeni inşa edilmiş binalar bütün insanlara zorluk çıkarırlar ama özellikle de özürlü kişiler için esaslı bir hayat engeli olurlar. Çağımızda artık bu olumsuz tablonun ortadan kalkması gerekmektedir. Binaların esas girişlerine basamaksız şekilde ulaşılması daha doğrudur. Bina girişinde basamak varsa bunların yanına bir rampa eklenmelidir. Binalara eşiksiz girilebilmelidir. Giriş hollerinde tekerlekli sandalye için yeterli hareket alanı bulunmalıdır” diye konuştu. Haber: Emrullah Özbey

 NULL