Skip to main content

Köye dönüş projesi genişletiliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Valisi İbrahim Özçimen, 33 köy ve bu köylere ait 54 mezranın Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamına alındığını söyledi. Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan malzeme yardımını yerinde inceleyen Muş Valisi İbrahim Özçimen, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Malzemeyi ev yapmayıp satan ve başka işlerde kullanan vatandaşları mahkemeye vereceklerini belirten Vali İbrahim Özçimen, yardımları çok dikkatli bir şekilde dağıttıklarını söyledi. Geçmiş dönemlerde dağıtılan malzemelerin amacına uygun kullanılmadığı için yapılan yardımların iyi bir şekilde takibini yapacaklarını vurgulayan Özçimen, “Şu anda 147 vatandaşa 513 bin YTL’lik yardım yapılıyor. Kişi başına 500 kilogram çatı sacı, 1.5 metreküp çam kereste, 3 metreküp kavak kereste, bin 400 adet briket, 200 torba çimento, 35 metreküp kum ve bin 500 kilogram demir yardımı yapılıyor. Vatandaşlarımıza iyi günde ve sağlıkla kullanmalarını diliyoruz” dedi.
 İl genelinde yaşanan terör zararlarıyla ilgilide açıklamalarda bulunan Vali Özçimen, “İlimizde 33 köy ve bu köylere ait 54 mezra Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamına alındı. Bu projeden faydalanmak isteyen 4 bin 92 aileden 2 bin 868 aile faydalanacak. Bu güne kadar 13 köyden toplam 447 aileye bu şekilde malzeme yardımı yapılmıştır. Bu güne kadar valiliğimize bu proje için 3 milyon 500 bin YTL para gönderildi. Bu paranın 1 milyon 500 bin YTL’sini konut yardımına, 1 milyon 210 bin YTL’ de alt yapı çalışmalarına harcandı. Bir miktar para hala kasamızda duruyor. İlimizde terör nedeniyle toplam 8 köy ve 43 mezra boşalmıştır. 3 köy 18 mezrada bulunan 292 hane ve bin 371 nüfus geri dönmüştür. Şu anda 4 köy ve 25 mezra boş durumdadır. Burada yaşayan vatandaşlarımız istediği zaman dönebilirler” diye konuştu.
 Terör ve güvenlik sebebiyle boşaltılan köylerdeki vatandaşların tazminatı ödenmesi konusunda yapılan başvuruların sade bir dilekçeyle yapılmasının geçersiz olduğunu da sözlerine ekleyen Özimen, “İlimizde terör zararlarının tazmini konusunda çıkarılan yasa gereği müracaat eden 7 bin 800 vatandaşımız bulunmaktadır. Bunlar sadece bir dilekçe vermişler ve diyorlar ki, ‘Biz terörden zarar gördük, yardım edin’ Bizim bunlara herhangi bir işlem yapmamız mümkün değil. Hangi olayda zarar gördünüz, hangi köyde zarar gördünüz, ne zarar gördünüz. Bunların hepsini belirten bir dilekçe olması gerekir. Bizde bu olayı araştırıp soruşturalım ve yardım edelim. Bunun vatandaşlarımıza duyurulması için köy muhtarlarına ve imamlara bilgiler verilecek” diye konuştu.
 Eralan Köyü Muhtarı Mehmet Zeki ise, köylerinde bugüne kadar 160 vatandaşa malzeme yapıldığını ve bu vatandaşların yeniden kendilerine ev yaptığını kaydederek, 160’a yakın vatandaşın daha malzeme yardımı için beklediğini söyledi
NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri