Muş’ta, 1974 yılında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından ‘Köy-Kent Projesi’ kapsamında yaptırılan ve köylülerin rağbet göstermemesi sebebiyle uzun yıllar atıl halde kaldıktan sonra önceki yıllarda depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıktırılan 450 konuttan geriye sadece çevre kirliliği kaldı.

Muş-Bingöl karayolu üzerinde bulunan ve köylülerin rağbet göstermemesi üzerine Irak’tan gelen peşmergeleri barındırdıktan sonra tamamen sahipsiz kalan konutlar, Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından oturulamaz raporu verilmesinin ardından önceki yıllarda yıktırıldı. Konutların yıkılmasının ardından geriye kalan taş ve beton yığınlarının temizlenmemesi şehre kötü bir görüntü verirken, vatandaşlar yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Şehre ilk giren yabancıların bu görüntüden etkilendiğini ve Köy-Kent projesinde yaptırılan konutların batık bir şehri andırdığını belirten Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, yıkıntıların Muş Ovası’nın güzelliğini etkilediğini söyledi. Biran önce kalan yıkıntıların temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Dede, “Köy-Kent’ten geriye kalan yıkıntı şehrin görünümünü olumsuz yönde etkiliyor. Şehirlerarası yol üzerinde olması sebebiyle Muş için kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu yıkıntıların temizlenmesi şarttır” dedi.

 Topkan Haber Ajansı