Korkut`ta öğretmen evi ihtiyacının giderilmesi için sürdürülen çalışmalar kapsamında daha önce misafirhane olarak kullanılan bina öğretmen evine dönüştürülüyor. İl Özel İdaresi genel Sekreterliğinin Milli Eğitime ayırdığı bütçeden Korkut ilçesine öğretmen evi yapılıyor. 26 yatak kapasiteli öğretmen evinin 2008-2009 eğitim ve öğretim döneminden sonra hizmete gireceği bildirildi.

Korkut Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda daha önce misafirhane olarak kullanılan bina öğretmen evine dönüştürülüyor. Yeni öğretmen evinde devam eden inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Erdoğan Bektaş, Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan ve Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar’dan bilgi aldı.

2 katlı binanın 26 yatak kapasiteli olacağını kaydeden Kaymakam Budan, öğretmen evinin ihale bedelini ise KDV hariç 124 bin YTL olarak açıkladı. İl Özel dairesi Genel Sekreterliğinin Milli Eğitim Müdürlüğüne ayırdığı bütçeden yapılan öğretmen evinin tefrişat döşemesini de Kaymakamlığın yapacağı bildirildi.

Daha önce misafirhane olarak kullanılan binanın artık ihtiyaca cevap vermemesinden dolayı öğretmen evinin buraya yapılmasına karar verildiği bildirildi. İlçede görev yapan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntının da bu çalışma ile giderileceği bildirilirken, yeni öğretmen evinin önümüzdeki eğitim döneminde faaliyete geçeceği bildirildi.

Öğretmen evine dönüştürülecek olan binayı inceleyen Vali Erdoğan Bektaş gazetecilere yaptığı açıklamada, 1964 yılında yapılmış bir YİBO burası, sizin de gördüğünüz gibi baya sıkıntılı durumu vardı. Önemli ölçüde elden geçirilmiş, önemli iyileştirmeler yapılmış. Tabi yıkılacak binalar var, onarılacak binalar var, daha fonksiyonlar ilave edilebilir ama özellikle bu diğer binalara bakıyorum daha toparlanmış gözüküyor. Yani burayı çocuklarımızın hizmetine sunmak için başta kaymakamımız, okul müdürümüz, milli eğitim müdürlüğü elinden geleni yapmış, gayret ediyorlar. Daha güzel hale geleceğine inanıyorum ve çok yönlü ilçenin ihtiyaçları için gerek öğretmen evi, gerek bilgisayar evi diyelim, gerekse başka ihtiyaçlar için kullanılacak bir yer olacak” diye konuştu.

Vali Bektaş Korkut ilçesine emniyet amirliğinin kurulacağını ve çalışmaların devam ettiğini belirterek yaklaşık 2 ay sonra emniyet amirliğinin hizmete başlayacağını kaydetti.

Öğretmen evinin ihtiyaca cevap verebileceği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Vali Bektaş, “Ne kadar yapsanız az tabi, her şeyin daha iyisi mutlaka var ama eldeki imkanlar ölçüsünde geçen bu yıl hiç yoktu, bu sene bu kapasite ile yapılmış olacak, gelecekte ihtiyaç büyüdüğünde daha başka imkanlar düşünülür” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi