Skip to main content

Kışlık peynire rağbet arttı

Muş Haber Fotoğrafı

Yaz aylarında hayvancılığın yoğun olarak sürdürüldüğü yaylalardan gelen kışlık peynirler tezgahlarda yerini almaya başladı. Kış hazırlığı yapan vatandaşların stok yapmaya başlayan peynirler, yaylalarda otlatılan keçi ve koyunların sütünden yapılıyor.

Oldukça lezzetli ve doğal olan bu peynirler, ilimiz Yukarı Çarşı mevkiindeki peynircilerde satışa sunuluyor. Sabah erken saatlerde yaylacılar tarafından katır ve atlarla getirilen peynirler, ilk olarak tartıldıktan sonra süzülüyor ve sonrasında tezgahlara bırakılıyor.

Kış mevsiminde bolca tüketilen hatta farklı illerdeki Muşlulara kargo yoluyla gönderilen peynirler, belirli bir süre bekletildikten sonra brusella hastalığından arınmış olarak gönül rahatlığıyla tüketilebiliyor.   9 Liradan Başlıyor Kışlık peynirler 9 ila 12 lira arasında satışa sunuluyor.

Uzun bir süredir işlerinde durgunluk olan esnaf, satışlardan ve fiyattan memnun. 30 yıldır peynir işiyle uğraşan Erhan İrgin, Eylül ayı sonuna kadar devam etmesini bekledikleri peynir satışının şu sıralar iyi düzeyde olduğunu söyledi.  Yaylalarda otlatılan keçi ve koyunların sütünden elde edilen kışlık yerli peynirin oldukça lezzetli olduğunu ifade eden İrgin; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yaşayan Muşlulara da peynir gönderdiklerini belirtti.

Sipariş alıp hazırlamaya başladıkları peynirleri tuzladıktan sonra bir süre beklettiklerini ve ardından bidonlara doldurduklarını söyleyen İrgin: Özellikle köy ve yaylalarda elde edilen peynirler çok yağlı ve sağlıklıdır. Daha önce sağılan sütleri makineden geçirip sütteki yağı aldıktan sonra peynir yapılıyordu ve peynir yağsız olarak satılıyordu. Şu anda makine yok ve kadınlar tamamen ilkel yöntemlerle peynir yaparak biz esnaflara getirip satıyor şeklinde konuştu.  

Yaylacıların Peynir Yolculuğu At, katır ve eşeklerle yaylalarda yükledikleri peynirlerle yola çıkan yaylacılar, mola vermeden geldikleri Muş´ta peynirleri bıraktıktan sonra tekrar yaylalarına dönüyorlar. Zorlu olsa da ekmek parası için katlanılan bu yolculuk ve peynir hazırlıklarını anlatan İsmet Güler At, katır ve eşeklerle ulaşımlarımızı daha rahat bir şekilde sağlıyoruz. Biraz yorucu olsa da kazancımızı bu işten sağladığımız için her gün şehre geliyoruz.

Yaylada yaptığımız peynirleri her gün sabah erken saatlerde şehre getirip toptan peynir satıcılığı yapan esnafa satıyoruz dedi.   Ankara´daki Akrabalarıma Gönderiyorum Yerli kışlık peynirin satışına başlanmasıyla birlikte vatandaşlardan Metin Yıldız, hem kendi ihtiyaçları hem de Ankara´da bulunan akrabalarına peynir almaya geldiğini ifade etti. Hazır peyniri neredeyse hiç tüketmediklerini, çok lezzetli olan yerli peyniri tercih ettiklerini ifade eden Yıldız: Her yıl bu zamanlarda bizim yerli peynirimiz satışa çıkar. Yaylalardaki hayvanların sütünden yapıldığı için bizim peynirimiz çok lezzetli oluyor. Kalabalık bir aileyiz o nedenle tüketim de fazla oluyor.

Ben hem kendi ailem için hem de Ankara´da bulunan akrabalarım için peynir almaya geldim. Fiyatlar uygundur bence. Bu peynir doğal ve lezzetli olduğu için açıkçası çokta fiyata bakmıyoruz dedi.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri