Skip to main content

Kırsalda otlak alan bulamıyorlar.

Muş Haber Fotoğrafı

Kuraklık nedeniyle meralarda sürülerini otlatamayan hayvan sahipleri çareyi şehir merkezinde hayvanlarını otlatmakta buldu. Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle sürülerini otlatacak yer bulamayan besiciler büyük sıkıntı yaşıyor.

Hayvan besicileri sürülerini otlatacak yer bulamadığı için hayvanlar şehir merkezinde otlamak zorunda kaldı. Kuraklığın hakim olduğu meralarda otlak alan bulamayan sürü sahipleri kent merkezindeki yeşil alanlara göz diktiler.

Mera sıkıntısı çeken birçok besici, sürüleriyle birlikte Van, Muş, Iğdır gibi illere göç ederken, ekonomik durumları hayvan nakline müsait olmayan sürü sahipleri, kent merkezindeki yeşil alanlara göz dikti.

Batman’da mera sıkıntısı çeken birçok besici, sürüleriyle birlikte Van, Muş, Iğdır gibi illere göç ederken, mera bulamayan ve ekonomik durumları hayvan nakline müsait olmayan sürü sahipleri, kent merkezindeki yeşil alanlara göz dikti.

Kent içinde vatandaşlara ait bahçelerde koyun ve kuzularını otlatan besiciler, çoğu kez ilginç görüntülere sahne oluyor.
Özellikle müstakil evlerin bulunduğu mahallelerde sokak sokak gezerek koyunları otlatacak yer arayan, çobanlar “Ekonomik gücü yeterli olanlar başka illerde mera kiralayıp göçtüler. Birçoğu da hayvanlarını yarı fiyatına sattı. Bizde bu yılı en az kayıpla kapatmaya çalışıyoruz. Mera olmadığı için kent merkezine indik. Koyunları ot bulunan bahçelere götürüyoruz. Bazı ev sahipleri koyunlarımızı otlatmamıza izin veriyor, bazısı ise bahçeyi kirletiyorlar diye müsaade etmiyor” dediler.

Şehir merkezinde küçükbaş hayvanları otlarken gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Ev ve iş yerlerinin çevresindeki yeşil alanlarda koyunları görünce şaşırdıklarını belirten vatandaşlar, “Bu yıl kuraklık nedeniyle hayvanlarını otlatacak yer bulamıyorlar. Daha fazla mağdur olmasınlar diye bahçelerimizde otlatmalarına izin veriyoruz. Bazen çevreye zarar veriyorlar ama çocuklarımızda onlarla oynuyor seviniyor” diyor

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri