Kuraklık nedeniyle meralarda sürülerini otlatamayan hayvan sahipleri çareyi şehir merkezinde hayvanlarını otlatmakta buldu. Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle sürülerini otlatacak yer bulamayan besiciler büyük sıkıntı yaşıyor.

Hayvan besicileri sürülerini otlatacak yer bulamadığı için hayvanlar şehir merkezinde otlamak zorunda kaldı. Kuraklığın hakim olduğu meralarda otlak alan bulamayan sürü sahipleri kent merkezindeki yeşil alanlara göz diktiler.

Mera sıkıntısı çeken birçok besici, sürüleriyle birlikte Van, Muş, Iğdır gibi illere göç ederken, ekonomik durumları hayvan nakline müsait olmayan sürü sahipleri, kent merkezindeki yeşil alanlara göz dikti.

Batman’da mera sıkıntısı çeken birçok besici, sürüleriyle birlikte Van, Muş, Iğdır gibi illere göç ederken, mera bulamayan ve ekonomik durumları hayvan nakline müsait olmayan sürü sahipleri, kent merkezindeki yeşil alanlara göz dikti.

Kent içinde vatandaşlara ait bahçelerde koyun ve kuzularını otlatan besiciler, çoğu kez ilginç görüntülere sahne oluyor.
Özellikle müstakil evlerin bulunduğu mahallelerde sokak sokak gezerek koyunları otlatacak yer arayan, çobanlar “Ekonomik gücü yeterli olanlar başka illerde mera kiralayıp göçtüler. Birçoğu da hayvanlarını yarı fiyatına sattı. Bizde bu yılı en az kayıpla kapatmaya çalışıyoruz. Mera olmadığı için kent merkezine indik. Koyunları ot bulunan bahçelere götürüyoruz. Bazı ev sahipleri koyunlarımızı otlatmamıza izin veriyor, bazısı ise bahçeyi kirletiyorlar diye müsaade etmiyor” dediler.

Şehir merkezinde küçükbaş hayvanları otlarken gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Ev ve iş yerlerinin çevresindeki yeşil alanlarda koyunları görünce şaşırdıklarını belirten vatandaşlar, “Bu yıl kuraklık nedeniyle hayvanlarını otlatacak yer bulamıyorlar. Daha fazla mağdur olmasınlar diye bahçelerimizde otlatmalarına izin veriyoruz. Bazen çevreye zarar veriyorlar ama çocuklarımızda onlarla oynuyor seviniyor” diyor

 Muşun Sesi Gazetesi