Skip to main content

KESK tepki gösterdi

Muş Haber Fotoğrafı

KESK, toplu sözleşme görüşmelerine tepki gösterdi. KESK Muş Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eyüp Ferhatoğlu tarafından yapılan açıklamada; “Toplu görüşmelerin üçüncü oturumu bugün yapılıyor. Bulduğu her fırsatta emekçilerin haklarına el uzatan, sendikal mücadeleye alerjisi olan Hükümet ile üyelerinin haklarını korumaktan aciz sendikalarla topluca görüşüyorlar. Yaptıkları görüşme hukukun çiğnenmesidir. Kamu emekçilerinin mevcut bir hakkının gasp edilmesidir.  Toplu sözleşme hakkımız var diyoruz: bunu bu ülkenin mahkeme karalarına dayandırıyoruz; toplu sözleşme hakkımız var diyoruz: bunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dayandırıyoruz. Hakkımız mevcut, toplu sözleşme yapmanın önünde bir engel yok diyoruz: bunu Anayasa’nın 90. Maddesine dayandırıyoruz. Bütün kamu emekçileri bilmelidir ki sendikal mücadele bir hak alma mücadelesidir, emekçiler bu mücadeleyi ancak fiili ve meşru mücadele araçlarıyla derinleştirebilir. Kamu emekçileri mücadelesinin yolunu biz açtık ve toplu sözleşme ve grev hakkımızı yine biz hayata geçireceğiz. Hükümetin emekçilere bakış açısı ortadadır. Bu siyasi iktidarın emekçilere, hak arayanlara alerjisi vardır. Yapılan hukuksuzlukla 8 defa tekrarlanan gösteri bir kez daha tekrarlanmaktadır.

Bu yıl ki görüşmelere bir de kamu emekçilerin referandumda kullanacakları oyun renginin pazarlığı eklenmiştir. Kimsenin kamu emekçilerinin oyuna ipotek koyma hakkı yoktur. Hükümetin şantajına boyun eğmeyeceğiz. Biz görüşmelere katılan her iki konfederasyonu temsil ettikleri kitlenin çıkarlarını korumaya davet ediyoruz; konfederasyonlar görüşmeleri terk etmelidir. Siyasi iktidar emekçilerin hak ve sorunlarına son derece duyarsızdır. İşte bunun en son örneğini yasal süreler dolmasına rağmen hala tam olarak açıklanmayan KEY alacakları oluşturmaktadır. 4,5 milyon emekçinin KEY alacakları TOKİ’nin emlak ticaretine bağlanmıştır. Bizler buradan siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Toplu görüşme günü geldik şartlarımızı ortaya koyduk toplu görüşme hukuksuzluğuna son verelim hemen şimdi toplu sözleşme yapalım dedik. Reel kayıplarımızın telafisi için 300 Lira seyyanen zam talep ettik; 657’de yapılan ve bizleri güvencesizleştiren değişiklik tasarısını geri çekin dedik. Öneriyi değerlendireceğiz dediniz, üç gün sonra referandumda bizim istediğimiz oyu verin ardından toplu sözleşme yapalım şantajıyla geldiniz. Toplu sözleşme olmazsa o masaya oturmayız diyenlerle görüşmelere devam ettiniz. KESK olarak kamu emekçilerinin iradesini o masaya terk etmedik. Çünkü sendikal mücadele anlayışımıza güveniyoruz, mücadelenin uzun soluklu olduğunun bilincindeyiz. Bu hafta içinde sonuçlandıracağınız mutabakat yeni bir hukuksuzluk belgesi olarak tarihe not düşecektir. Kamu emekçileri mücadelelerini sürdürecektir. İşyerlerinde, alanlarda mücadeleyi yükselteceğiz ve kurduğunuz bu emek karşıtı yapı dağılana kadar,  çocuklarımıza onurlu bir gelecek verme kavgasını sürdüreceğiz. Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz!” denildi.

TALEPLERİ SIRALADILAR
Yapılan açıklamada: “Hemen toplu sözleşme masasına oturulmalı, grev hakkımız engellenmemelidir. Reel kayıplarımızın telafisi için 300 TL seyyanen zam, 1650 TL temel ücret, Sosyal haklar (yiyecek, yol, eğitim ödeneği, giyecek, kira vb), Net ücret tutarında yılda iki kez ikramiye, Sağlıkta katkı ve katılım payları iptal edilmeli Ek ödemeler emekli keseneği içine alınarak emekliliğe yansıtılmalıdır! Vergide adalet sağlanmalı, emekçilerin gelir vergisi 10 puan düşürülmelidir! Açlık sınırı altında yaşayanlara “yurttaşlık ücreti” ödenmelidir! 657 sayılı kanunda değişiklik öngören tasarı geri çekilmeli, güvenceli iş, kadrolu istihdam ve insanca ücreti esas alan yeni bir düzenleme yapılmalıdır. 4/B ve 4/C’liler, 4924 sayılı kanuna ve 657 86. maddesine tabi olarak çalıştırılanlar kadroya alınmalı, sözleşmeli çalıştırmaya son verilmelidir. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamusal hizmetler her düzeyde nitelikli, ulaşılabilir ve parasız olmalıdır! Kadına yönelik ayrımcılık kaldırılmalı, ebeveyn izni ve kreş hakkının gereği yapılmalıdır! Evrensel değerlerle uyumlu, çalışma yaşamını demokratikleştirecek, toplumsal barışı sağlayacak, özgürlükçü, demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır! Kamu emekçilerine siyaset yapma yasağı kaldırılmalıdır! Baskı, sürgün, tutuklamalar ve göreve son vermeler durdurulmalı, tutuklu arkadaşlarımız serbest bırakılmalıdır” denildi.
 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri