Skip to main content

Karpuz satıcılarından protesto

Muş Haber Fotoğrafı

Karpuz üreticileri, tezgâhlarının kaldırılmasını protesto etti. Muş Erzurum Karayolu üzerinde tezgâh kurarak satış yapan üreticilerin tezgâhları, önceki gün Valilik talimatı ile kaldırıldı.
Yol kenarında kurulan karpuz tezgâhlarında satış yapan üreticiler, çevreyi kirlettikleri gerekçesi ile tezgâhlarının kaldırılmasını protesto ettiler. 20’ye yakın karpuz satıcısı, yaklaşık 2 aydan bu yana karpuz satışı yaptıkları tezgâhların kaldırılması nedeni ile davul zurna eşliğinde halay çekerek ilginç bir protestoya imza attılar.
Karpuz satıcılarından Mehmet Şerif Sönmez, yetkililerin kendilerine destek olmamasından yakınarak, “2 aydan beri burada karpuz satışı yapıyorduk, bu arsanın kiralanması için, arsa sahibine para verdik, tezgâhlarımızı kurmak için masraf ettik, ancak belli bir süre sonra yetkililer tezgâhlarımızı kaldırmamızı istedi. Bir müddet daha tezgâhlarımızın kurulu kalmasını, elimizdeki ürünlerimizi bitirinceye kadar müsaade edilmesini istedik, ancak yetkililer buna müsaade etmedi ve tezgâhlarımızı hemen kaldırmamızı istediler. Biz de, bu durumu protesto etmek için böyle bir yönteme başvurduk.”diye konuştu.
“VALİ ÇINAR, TASARRUFUMUZ OLMAZ”
Vali Ali Çınar, ilde karpuz ekimi yapan ve elde ettiği ürünü satamayan çiftçilere yönelik bir tasarruflarının olmayacağını söyledi. Çınar, yaptığı açıklamada, valilik olarak ticari faaliyetlere müdahalelerinin doğru olmayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Aslında ticari faaliyetlere valiliğin doğrudan müdahalesi doğru değil. Ama burada yetiştirilen tarım ürünlerinin özellikle mevsim itibari ile karpuzun sadece Muş’ta satılması fiyatı çok düşürüyor. Bol miktarda olduğu için önemli olan bunun diğer illere gönderilmesidir. İstanbul, Adana ve Mersin gibi illeri aradık. Bu illerimiz ancak bir hafta sonra ihtiyaç duyulacağını söylediler. Bu illerimiz kendilerine yakın illerden ihtiyaçlarını temin ettiklerini belirttiler. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz bölgelerdeki hal yöneticileriyle görüştü. Şimdilik görüştüğümüz yerlerin bazılarından haber bekliyoruz.”
Muş Ziraat Odası Başkanı Hâkim Yıldırım da, yaptığı açıklamada, “Karpuz ve kavun ekiminde kota olmadığı için çiftçimiz kapasitenin çok üzerinde ekim gerçekleştirmiştir. Bu sebeple elindeki fazla karpuzu haliyle tarlada kaldı. Devletin yapabileceği bir tasarrufu olmaz çünkü ticari bir faaliyettir” diye konuştu.
Çiftçilik yapan Aydın Özbahçeci ise, Mardin’den Muş’a gelerek merkeze bağlı köylerde karpuz ve kavun ektiklerini belirterek, satılmadığı için karpuzların yüzde 70’in üzerinde tarlada çürümeye başladığını bildirdi.
Yetkililerden yardım beklediklerini ifade eden Çiftçi, “Mecimekkale köyünde dönümü 85 liradan tarla kiraladım ve 300 dönüm karpuz ekimi yaptım. Bundan yaklaşık 1,5 ton civarında karpuz elde ettim. Ancak yüzde 30’unu satabildim. Şu anda gerek sulama birliğine gerek akaryakıta ve gerekse işçilere 50 bin TL civarında borçlandım. Bunu nasıl ödeyeceğime kara kara düşünüyorum. Yetkililerin desteğini bekliyorum” dedi. Muş`un Sesi Gazetesi 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri