Skip to main content

Dede; hastane inşaatını durdururum

Muş Haber Fotoğrafı

Belediye Başkanı Necmettin Dede, uzun süredir almak için çaba harcadığı Karayollarına ait arsanın belediyeye verilmemesi halinde halen yapımı devam eden 300 Yataklı Muş Devlet Hastanesi inşaatını durduracağını söyledi.

Önceki gün Muş’a gelen Ak Parti Milletvekilleri Faruk Işık ve Dr. Muzaffer Çakar, Belediye Başkanı Necmettin Dede’yi makamında ziyaret ettiler.
Milletvekillerine Ak Parti İl Başkanı Halis Saltık ile bazı partililerde eşlik etti. Milletvekillerini makam kapısında karşılayan Başkan Dede, vekiller ile sohbet edip bazı aksaklıklar noktasında destek istedi.
Daha önce, halen yapımı devam 300 yataklı Muş Devlet Hastanesinin bulunduğu arazinin Belediye Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına verildiğini, bunun karşılığında da Karayolları 113. Şube Şefliği’nin bulunduğu arazinin Belediyeye devrini istediğini belirten Dede, söz verilmesine karşın arazinin devrinin halen yapılmamasından yakındı.
2 yıldır söz verilmesine karşın Karayollarına ait arsanın Belediyeye devri konusunda herhangi bir gelişme olmadığını bu nedenle Milletvekillerinin devreye girmesi gerektiğini ifade eden Dede, “Muş’a yapılacak 300 yataklı hastane için arazi verilmesi konusunda Başbakan Erdoğan devreye girmişti. 2 yıl önce Başbakanla görüştük ve belediye olarak söz konusu arsaya talipli olduk. Sayın Başbakan, 2 bakanla birlikte arazinin belediyeye devri konusunda söz verdi, aradan geçen 2 yıla rağmen bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Sayın Başbakanımızın sözüne istinaden hastane yapımı için Belediyemize ait araziyi Sağlık Bakanlığı’na verdim. Şu anda o arazide hastane inşaatı sürüyor, ama bana söz verilen araziyle ilgili bir arpa boyu yol alınmış değil. İlgili kurumlarla yazışmalar yapacağım, bir ay içerisinde söz konusu arazi Belediye’ye verilmezse meclis kararıyla hastane inşaatını durdururum” diyerek milletvekillerinden destek istedi.
Muş’un gelişmesi açısından Karayollarına ait arsanın bir önce Belediye Başkanlığına devredilmesi gerektiğine dikkat çeken Dede, “Ben de ilime 300 yataklı güzel bir hastane yapılmasını istiyorum. Muş’a yapılacak yatırımları ya da hizmetleri engellemek gibi bir amacım yok, ancak ben de kurumumun menfaatlerini düşünmekle mükellefim.”dedi.
Belediyenin Muş Devlet Hastanesi inşaatı için gerekli arsayı çok kısa bir süre içerisinde Sağlık Bakanlığına devrettiğini belirten Dede, “bizden istenen arsayı hemen verdik. Bize söz verilen arsayı ise bir türlü alamadık. Vatandaşlarımızın bu konuda bize hak vereceğini umuyorum. Çünkü belediyenin menfaatleri vatandaşlarımın menfaatidir. Ben karayollarından alacağım arazi için çok güzel proje hazırladım.”diye konuştu.
“KÖYDEN ŞEHRE GÖÇ ÇARPIK YAPILAŞMAYA NEDEN OLUYOR”
Bazı köylülerin, köylerinden şehre göç ettiklerini, bu göç esnasında da çarpık yapılaşmaya neden olduklarını ifade eden Dede, “Köyden şehre göç eden vatandaşlarımız şehirde çarpık yapılaşmaya yol açıyor. Bu vatandaşlarımız köyde yaşadıkları hayatı şehirde de uyguluyorlar. Ben köyden gelen vatandaşlarımı hor görmüyorum. Ama şehirciliğe uyacak şekilde hareket etmemiz lazım. Eğer şehirciliğe yakışır şekilde hareket edersek çirkin görüntüler ortadan kalkar. Köyden göç eden vatandaşlarımın maddi durumları düşük olduğu için bu şekilde yaşıyorlar. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na ve ilgili yerlere birer yazı yazacağım. Köyden göç eden vatandaşlarımız için konut yapılırsa belediye olarak arsa bağışlarız. Bu şekilde hem şehrimiz daha estetik bir görünüme kavuşur hem de vatandaşlarımız hak ettikleri yaşam biçiminde yaşarlar.”
Belediye Başkanı Necmettin Dede’yi dinleyen AK Parti Milletvekili Doç. Dr. Muzaffer Çakar her konuda yardımcı olacaklarını kaydederek; “Sayın Başkanımızın sıkıntılarını dinledik. Faruk Beyle birlikte Ankara’da bu sıkıntıları ilgili bakanlıklarla paylaşacağız ve bu sıkıntıların çözümü konusunda takipçi olacağız. Bizim için önemli olan hemşehrilerimize güzel hizmet yapılmasıdır. Sayın Başkanımızın bize anlattığı projeler hayata geçerse şehircilik anlamında büyük yol kat ederiz” dedi.
Başkan Dede’nin aktardığı sıkıntıların uzun zamandır devam ettiğini vurgulayan AK Parti Milletvekili Faruk Işık ise; “Sayın Başkanımız her platformda bu sıkıntıları gündeme getiriyor. Maalesef bu sıkıntılar bir türlü giderilemedi. Biz milletvekilleri olarak bu sıkıntıların çözümü için mücadele edeceğiz. Sıkıntıların kısa sürede aşılacağını umuyorum” diye konuştu. Muş`un Sesi Gazetesi 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri