Muş’un Kumluca köyünün bir bölümü, yağışların etkili olması sebebiyle taşan Karasu nehrinin suları altında bıraktı. Su seviyesinin gittikçe yükseldiğini söyleyen köylüler endişe içinde oldukları belirtiyor.

Binlerce dönüm arazinin sular altında kaldığı Kumluca köyünde etrafı sularla çevrili olan evlerdeki vatandaşlar ulaşımlarını traktörlerle yapmak zorunda kalıyor. Su seviyesinin gittikçe yükseldiği ve korku içerisinde beklediklerini söyleyen köylüler, dört gözle yağışların durmasını beklediklerini kaydederek, “Şu anda yaklaşık 30 hane tamamen sularla çevrili vaziyette. Su seviyesi yükselirse bu evler tamamen su altında kalacak” dedi.

70 hane ve 600 nüfuslu Kumluca köyünde yaşayan Yusuf Özdemir, zor durumda olduklarını ve her saat su seviyesini ölçtüklerini belirtti. Evlerini terk etmek istemediklerini ve gidecek hiçbir yerlerinin olmadığını söyleyen Yusuf Özdemir, “Karasu Nehri aşırı yağışlar sebebiyle taşınca köyümüz sular altında kaldı. Şu anda da su seviyesi gittikçe yükselmektedir. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Köydeki 70 haneden yarısı sularla çevrili olduğu için traktörlerle evlerinden çıkabiliyorlar. Yetkililerden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Vali İbrahim Özçimen de Devlet Su İşleri (DSİ) ve Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin hazır durumda olduğunu, su seviyesinin sürekli olarak ölçüldüğünü belirterek, “Köye su girmiş durumda. Ancak DSİ ekipleri suyun yönünü çevirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Ciddi bir tehlike söz konusu olması halinde zor kullanarak ta olsa vatandaşı tahliye edeceğiz. Vatandaşımızın canını tehlikeye atmayı kesinlikle kabullenemeyiz” dedi.

 NULL