Fırat Üniversitesi’ne bağlı Muş Eğitim Fakültesi’nin, düzenlenen törenle resmi açılışı yapıldı. 1998 yılında Muşlu vatandaşların başlattığı imza kampanyası sonrası açılan ve uzun yıllar öğrenci alınamayan Muş Eğitim Fakültesi’ne 2006-2007 öğretim yılında öğrenci alınmasının ardından resmi açılışı gecikmeli olarak yapıldı. Türkçe ve Okul Öncesi Öğretmenliği olmak üzere iki bölümde 70 öğrencinin öğretim gördüğü Muş Eğitim Fakültesi’nin açılışı görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Fakülte binasında yapılan onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış törenine, Muş Valisi İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Muz, Muş Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necat Çatalbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, kurum amirleri, öğretim görevlileri, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Muş Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necat Çetinbaş, eğitim kurumunun Muş’a büyük yararlar sağlayacağını söyledi. Çetinbaş, “Muş Eğitim Fakültesi, uluslararası eğitim ve araştırma alanında rekabet gücü yüksek ve böylece ulusal ve uluslar arası eğitim ve araştırma alanına orijinal katkılar sağlayan, öğrencilerine öğretim elemanlarına yüksek katma değerler oluşturmayı hedefleyen bir fakülte olmayı hedeflemektedir” dedi.

Muş Eğitim Fakültesi’ne öğrenci alınması için ellerlinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini ve bugün Muş’ta eğitim fakültesinin açılmasını sağladıklarını anlatan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Muz da, üniversitenin ilk adımının fakülte olduğunu söyledi. Gelecek yıl içerisinde iki yeni bölüm daha açacaklarını sözlerine ekleyen Muz, “Muş Eğitim Fakültesi bizim üniversitemizin bulunduğu il dışında açtığımız ilk fakültedir. Bu fakültenin açılışı bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir” şeklinde konuştu.

Muşlular’ın yıllardır hayalini kurduğu üniversite özleminin biteceğini kaydeden Muş Valisi İbrahim Özçimen ise, “Ekonomik ve sosyal yapısı itibariyle ülkemizin en az gelişmiş illerinden biri olan şehrimizin kaderini değiştirecek bu eğitim kurumu ilimizin ülke içi beyin göçünü durduracak güzide bir yatırımdır. Bu eğitim yuvası umutlarını dünyanın en mukaddes mesleği olan öğretmenliğe bağlamış ilimiz gençlerine ekmek kapısı olacaktır. Bu anlamlı yatırımın yanı sıra halen yüce meclisimizin gündeminde bulunan yeni üniversitenin açılması Muşumuza hayat verecektir. Üniversite ilimizin sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan kalkınmasına büyük faydalar sağlayacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde halk oyunları gösterisi yapıldı. NULL