Muş Valiliği tarafından düzenlenen 2. Kar Festivali’nin startı açılışı yapılan fotoğraf ve resim sergisi ile başladı. Dünyaca tanınmış olan Fotoğraf Sanatçısı Adem Sönmez`in fotoğrafları protokol ve halk tarafından ilgiyle izlendi. Sergiyi gezen protokol ve vatandaşlara fotoğraflar hakkında bilgi veren Sanatçı Adem Sönmez, her fotoğrafın bir geçmişi ve bir hikayesi olduğunu belirtti.

 
 Muş Kültür Merkezi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen kar festivali münasebetiyle fotoğraf sergisi açıldı. Düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışına Muş Valisi İbrahim Özçimen, İl Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Eyüp Bölük, Ak Parti Muş Milletvekili Sabahattin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, 49’uncu İç Güvenlik Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Murat Aydın, Emniyet Müdürü Mehmet Özkan, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı. Fotoğraf sanatçısı Adem Sönmez’in resimleri ile Nedim Ensarioğlu’nun resimleri görücüye çıktı.
 
Fotoğraf sergisinin açılışında konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, kar festivalinin gelecek yıllarda ulusal bir boyut kazanacağını ifade ederek, “Bu yıl ikincisi düzenlenen kar festivali düzenlenen fotoğraf sergisi ile başladı. Geçen yıl karla mücadele çalışmasında yorulan personellerimizi eğlendirmek amacı ile ilk adamını attığımız kar festivalini bu yıl daha kapsamlı bir şekilde sürdürüyoruz. Gelecek yıllarda bu festivali daha kapsamlı bir hale getirerek ulusal bir boyut kazandırılmasını sağlayacağız. Bu kapsamda sürdürülen çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
 

  Muş Valisi İbrahim Özçimen’de “İlimizin ender Fotoğraf Sanatçısı olan Adem Sönmez çekmiş olduğu fotoğraflarla ikinci kar festivalimize ayrıca bir renk katmıştır. Türkiye`de ve Dünya`da tanınan Fotoğraf Sanatçısı Adem Sönmez`in Fotoğraflarıyla ilimizde 4 mevsim yaşantısını gündeme getiriyor. Fotoğraf Sanatçımıza teşekkür ederim. İllerin ve ülkelerin zenginlikleri vardır. Bunları satarak, bunlara insanları davet ederek kazanç elde ederler. Bizimde en büyük zenginliğimiz Allah’ın verdiği kardır. Bugüne kadar bu karın çilesini çektik. Bundan sonra karın nimetini görmek istiyoruz. Kar altında soğuk altında çile çekiyorlar. Halbuki katıldığım bir toplantıda İsviçre de 7 bin nüfuslu bir köyde kar turizminden elde edilen gelir senede 40 milyon YTL civarındadır. Demek ki bu karı kazanca dönüştürmek lazım. Bu da ancak böyle aktivitelerle olur. Önümüzdeki yıllarda bu festival daha gelişecek. Dünya’da kayak yapılan yer çok az. Kayak federasyonundan gelen yetkililer buradaki karı görünce çok şaşırdılar. Kaldı ki bu yıl kış çok şiddetli geçmedi. Geçmiş yıllarda Nisan sonlarına kadar kar oluyor. Çok fazla şansımız yok. Birinci olarak karı çok iyi tanıtmalıyız. Haber / Fotoğraf : Mikail Gökarslan

 NULL