Muş’un Kepenek köyünde yaşayan vatandaşlar, imece usulüyle kanalizasyon şebekesi döşüyor.


200 hane ve 2 bin nüfuslu Kepenek köyünde, ihtiyar heyeti tarafından alınan kararın ardından, hummalı bir çalışma başladı. Kepenek köylüleri, devletten yardım almadan kendi kanalizasyon şebekelerini kendileri döşüyor. Köylerinin, AB standartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla bir yandan boruların yerleştirilmesi için kanallar kazan vatandaşlar, bir yandan da boruları yerleştirerek, üzerinin kapatılmasını sağlıyor. Kendi imkanları ile 5 kilometre kanalizasyon şebekesi döşeyen Kepenek köylüleri, kağıt parçalarını yakarak boruları ısıtıp, birbirine ekliyor ve boruların uçlarını taşlarla düzeltiyor.


Köylerinde sağlıklı bir ortam oluşturulması ve modern bir görüntü kavuşturulması için kanalizasyon şebekesi döşetmeye karar verdiklerini belirten Kepenek köyü Muhtarı Nurettin Aslan, “Devletten hiç bir beklentimiz olmadan köylülerin kendi imkanları ile böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Köy ihtiyar heyetinin karar almasının ardından 5 kilometre kanalizasyon şebekesini kazma küreklerle döşedik” dedi.


Kanalizasyon şebekesini döşemelerindeki amacın Kepenek köyünün AB standartlarına kavuşturulması olduğunu söyleyen Celal Kalır isimli köylü ise “AB’ye girmeden, kazma ve küreğimizi elimize alarak kendi kanalizasyonumuzu kendimiz yaptık. Şu anda hepimiz AB’ye hazır bir şekilde bekliyoruz. Bizim köyümüzde görünümü bozan bazı evler var. Biz bu evleri de yıkarak köyümüzü AB’ye hazırlıyoruz. AB bizi çok dolandırdı ve yine kapımıza geliyor. Medeniyet köylerden çıkıyor. Bu sebeple AB bizi alacaktır” diye konuştu. İHA

NULL