Muş’un Bozbulut Köyü’nde, akraba evliliği köy ihtiyar heyetinin almış olduğu kararla yasaklandı. 


200 hane ve bin 800 nüfuslu Bozbulut Köyü’nde bugüne kadar yapılan 25 akraba evliliğinden dünyaya gelen çocukların bir çoğunun engelli olması sebebiyle akraba evlilikleri yasaklandı. Bozbulut Köyü Taziye Evi’nde toplanan köy ihtiyar heyeti ve köylüler tarafından alınan karar doğrultusunda akraba evliliklerinin yapılmayacağı kararlaştırıldı. Yeni karar sonrasında akraba evliğinde ısrar eden vatandaşlar, sağlık kuruluşlarında muayene olduktan sonra alacakları olumlu raporu köy muhtarına verdikten sonra evlenebilecek.
Örnek bir çalışma başlattıklarını ve bütün köylere örnek olması gerektiğini söyleyen Bozbulut Köyü Muhtarı Zülküf Erikli, köydeki herkesin bu karara uyacağını belirterek, akraba evliliklerine kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Zülktüf Erikli, “İhtiyar heyetimizle toplanıp akraba evliliği yapılmaması konusunda karar aldık. Bu karar köy karar defterine de işledik. Akraba evliliği konusunda çok fazla ısrar eden olursa, o zaman evlenecek olan şahısların sağlık kuruluşundan kan gruplarının uyuştuğunu ve bir sakıncasının olmadığını gösteren belge isteyeceğiz. Aksi taktirde yasağa uymayanlar cezalandırılacak” diye konuştu.
Akraba evliliği sebebiyle 3 çocuğu engelli olan İhsan Sayılgan isimli vatandaş, amcasının kızı olan ilk eşinden dünyaya gelen 4 çocuktan 3’ünün engelli olduğunu, fakat 2. eşiyle bir akrabalık bağı olmaması sebebiyle dünyaya gelen 8 çocuğunda bir engelin bulunmadığını söyledi.
İHA  NULL