75. Yıl Cumhuriyet Caddesi güzergahında bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait arsanın üzerinde yapılan işyerleri encümen kararı ile yıkıldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait arsanın üzerine geçen yıl kurulan iş yerleri encümen kararı ile dün yıkıldı. Arsanın kiralanmasından sonra tek katlı iş yerlerinin yapıldığı binada aktif olarak faaliyet gösteren Huzur Taksi durağı tahliye edildi.

Emniyet ekiplerinin sabah saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri aldığı bölgede yıkım kararının ertelenmesi için uzun süre uğraş veren taksi esnafı Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkan Vekili Salih Kılıç, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, AK Parti İl Başkanı Ramazan Aşık ile yapmış olduğu görüşmelerden de bir türlü sonuç alamadılar.

İşyerlerinin yıkılması için encümen kararının olduğu bildirilirken, iş yeri sahibi konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Daha önce İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden kiralanan arsanın üzerine yapılan iş yerlerinin yıkılması için iş yeri sahibinin Genel Sekreterliğe resmi yazı verdiği de alınan bilgiler arasında. İşyerinde kiracı oldukları halde yıkım kararına uzun süre tepki gösteren ve Sivil Toplum Kuruluşları ile görüşerek kararın durdurulmasını isteyen taksici esnaflar yıkımın başlamasından sonra hayal kırıklığına uğradılar.

SAĞDUYU HAKİMDİ
İş yerinin yıkılması için encümenlerin karar almasından sonra emniyet ekipleri sabah saatlerinden itibaren bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Mevcut işyerlerinde faaliyet gösteren Huzur Taksi Durağı sakinleri yıkım kararını ve emniyet güçlerinin tedbirlerini sağduyu ile karşıladı. Taksi durağını taksiciler boşalttı. İçerideki eşyaların taşınmasından sonra camekanların söküm işlerini de taksicilerin yaptığı ve yıkımda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı ve sağduyunun hakim olduğu gözlendi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait arsanı üzerinde yapılan iş yerinin yıkımı ile ilgili olarak yetkililerden bilgi alınamadı.
TAKSİCİLER NE OLACAK?
Huzur Taksi Durağının kaderi aynı. Daha önce Öğretmen evinin yan tarafındaki alanda faaliyet gösteren taksiciler Belediye’nin arsayı satmasından sonra mağdur olmuş uzun süre yer sıkıntısı için mücadele etmişti. Çözüm önerileri arasında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin arsası üzerinde kiracı olarak faaliyet gösteren taksiciler bu kez de yıkım kararı ile şok oldular.
İstihdam alanının yok olduğu, işsizliğin kol gezdiği kentte, taksi durağında faaliyet gösteren 10 taksi esnafı daha işsiz kalmanın eşiğine geldi. Huzur Taksi Durağı yerinin yıkılmasından sonra taksiciler ortada kaldı.

 Muşun Sesi Gazetesi