İl İnsan Hakları Kurulu, denetimlerini sıklaştırarak incelemelere devam ediyorlar. Okullar, hastaneler ve nezarethanelerde incelemelerini sürdüren kurul üyeleri, denetimlerin sıklaştırılarak devam edeceğini söylediler.

Muş Merkezdeki tüm okullara giderek incelemelerde bulunacaklarını ifade eden kurul üyeleri, bazı okulların kenar mahallelerde bulunması nedeniyle ihmal edildikleri izlenimini edindiklerini söylediler.

Rahmi Balkaya, Nezahat Yılmaz, Dr. Nevzat Karahan, Bedri Korkmaz ve Cevat Danış’tan oluşan heyet, ilk ziyaretini Kale Mahallesinde bulunan Tevfik Sırrı Gür İlköğretim Okuluna yaptılar. 1950 yılında yapılan okulun, fiziki bakımdan son derece kötü görünümde olduğu, 7 derslik ve 150 öğrencinin bulunduğu okulda kantin dahi olmadığı, okulun tüm duvarlarının kar ve yağmur suyundan dolayı rutubet aldığı ve okulda ağır bir kokunun hakim olduğu görüldü.

Kurul üyelerinden Nezahat Yılmaz; “Okulun durumu çok kötü. Merkezdeki bir okulun bu durumda olması, ihmal edilmesi bizleri şaşırttı. Köy okullarının durumu bile bundan çok daha iyi” dedi.

Daha sonra Özel Muş Şifa Tıp Merkezine geçen kurul üyeleri, burada acil ve polikliniklerde incelemelerde bulundular. Özel Muş Şifa Tıp Merkezinde her şeyin kuralına uygun olduğu rapor edildi. Muş Devlet Hastanesinde de incelemelerde bulunan heyet, Acil serviste yaptığı denetimde, hijyenik ortamın sağlanmasına son derece önem verildiğini ve herhangi bir sorunun olmadığını gözlemledi. Buradan da İl Jandarma Komutanlığına geçen heyet, burada nezarethaneleri ziyaret etti. Nezarethanelerin yönetmelik esaslarına uyduğunu, kameralı sistemin ve havalandırmanın olduğu gözlendi. 80. Yıl Çocuk Yuvasına geçen heyet, buradaki yatakhaneleri, yemekhaneyi ve mutfak bölümlerinde incelemede bulundu. Buradan da Alparslan YİBO’ya geçen üyeler, yatakhane, yemekhane, mutfak ve sınıflarda incelemelerde bulundular. Alparslan YİBO’da her şeyin kurallara göre olduğunu gören heyet, yemekte olan öğrencilerin yemeklerini de kontrol etti. Kurul Üyelerinden Dr. Nevzat Karahan; “Denetimlerimiz artarak devam edecektir. Bu denetimlerin, birçok şeyin düzelmesinde oldukça etkisi vardır” dedi. Bedri Korkmaz ise; “Özellikle okulların üzerinde titizlikle durmaktayız. Resmi ve özel okulların tümünü gezeceğiz, eksiklikleri, aksaklıkları tespit edip rapor altına alacağız” dedi.
 Günaydın Muş Gazetesi