Engelli öğrenci Ahmet Yıldırım engel tanımıyor. Ahmet hem sınıfın hem okulun birincisi, bunun yanında bedensel engelliler takımında basketbol oynuyor.  Ayrıca okulun öğrenci meclisi başkanlığını yapıyor. Ahmet Yıldırım, Muş Merkez Zafer Mahallesindeki 100.Yıl Zafer İlköğretim Okulu 6. sınıfında öğrenim görüyor. Ahmet doğuştan iki ayağı felçli, yürüyemez durumda. Ama Ahmet bu özrünü hiçbir zaman ne okulda ne de toplumdaki ilişkilerine yansıtmış. Ahmet hem sınıf başkanı hem okul öğrenci meclis başkanlığına seçilmiş. En büyük emeli öğrenimini tamamlayıp bilgisayar mühendisi olmak.

Ahmet’i, sokakta arkadaşları ile sürekli top oynarken gördüğünü söyleyen okul Müdürü Enver Kıvanç, öğrenim yaşını geçmiş olan Ahmet’i okula kazandırmak için sürekli ailesi ile görüşmüş. Sonunda Ahmet yaşıtlarından bir yıl gecikmeli olarak 100.Yıl Zafer İlköğretim Okulu’nda öğrenime başlamış. Çok başarılı olan Ahmet sınıflarını hep pekiyi ile geçerken, okul idaresi de Ahmet’e yardımcı olmuş. Ahmet önce ailesi tarafından tekerlekli sandalye ile okula getirilip götürülürken, Ahmet’in arkadaşları Ahmet’e sahip çıkarak onu okula götürüp getirmeden tuvalet ihtiyacına kadar tüm işlerinde ona yardımcı olmuşlar. Ahmet teneffüslerde okul bahçesindeki basket sahasında arkadaşları ile tekerlekli sandalyesinde basket oynuyor.

Birinci sınıftan 4. sınıfa kadar Ahmet’in öğretmeni olan Okul Müdür Yardımcısı Süleyman Yakın, Ahmet’in örnek bir öğrenci olduğunu belirterek, “Ahmet hem derslerinde hem basketbolde başarılı, arkadaşları ile ilişkileri çok iyi. Arkadaşları Ahmet’i örnek almalılar.” diye konuştu.

Okul Müdürü Enver Kıvanç, “Biz öğretmenler ve öğrenciler hiçbir zaman Ahmet’e acımadık. Gerçekten çok yetenekli, başarılı bir öğrenci. Ahmet’i okula kazandırmak için çok mücadele ettim, şimdi hem biz hem ailesi Ahmet’le gurur duyuyoruz.” diye konuştu.  Zaman, Mehmet Aydın

 NULL