Düzenlediği sosyal yardım ve dayanışma çalışmalarıyla üniversitenin aktif öğrenci toplulukları arasında yer alan Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yine farklı bir sosyal duyarlılık çalışmasıyla öğrenciler için yardım elini uzatıyor.

Topluluk, ‘Askıda Yemek’ kampanyası ile özellikle üniversitedeki ihtiyaç sahibi öğrenciler başta olmak üzere maddi destek talebinde bulunan öğrencilere ‘Çorbada Senin de Tuzun Olsun’ sloganıyla kendi aralarında başlattıkları kampanyayı genişleterek onlarca öğrenciye destek olmaya devam ediyor.

Topluluk başkanı Yaren Sayan, düzenlenmekte olan kampanyayla ilgili şunları söyledi; “Üniversitemizde okuyup öğle yemeklerini yemek için kartlarına yemek ücreti yükleyemeyen öğrencilerin olduğu bilgisi bize geldi. Bizler de hemen bu sorunun çözümü için çalışma başlattık. Gerek bize doğrudan ulaşan gerekse farklı birimlerden hocalarımız tarafından bizlere bilgileri ulaştırılan öğrencilerimize yönelik kendi aramızda yardım kampanyası başlattık. Kampanyamızı duyan başta üniversitemizdeki akademik ve idari personel olmak üzere dışardan da destekler gelmeye başlayınca hızlı bir şekilde Ekim ayında tespit ettiğimiz 52 öğrencimizin kartlarına para yükledik.”

Topluluk Başkanı Sayan, kampanyalarının yaygınlaşması ve daha fazla kişiye ulaşması hususunda da şunları söyledi; “Köy okullarındaki öğrenciler için yardımlaşma faaliyetleri yürüten İyi Kalpli Eller Topluluğu’nun Koordinatörü Arzu Tavukçuoğlu, bu kampanyamıza destek olmak istediler. Böylelikle kısa sürede yaklaşık 100 gönüllüye ulaşıldı. Bu gönüllüler birer öğrenciye bir yıl boyunca her ay toplam yemek bedeli olan 300 TL’yi öğrencilerin kartlarına yükleyeceklerinin sözünü verdi. Böylece bu ay gelen diğer desteklerle birlikte toplam 126 öğrencimizin kartına 300’er TL yüklemiş olduk. Amacımız bu kampanyayı sene sonuna kadar sürdürmek ve bunun yelpazesini de genişleterek daha fazla öğrenciye ulaşıp onların da faydalanmasını sağlamak.”

Başta HBT’ye desteklerini esirgemeyen MAUN Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican olmak üzere, HBT gönüllülerine, SKS birimine, akademik ve idari personelle hayırseverlere teşekkür eden HBT Başkanı Sayan, “Bu kampanya sürecinde gördük ki kartlarına günlük 15 TL yükleyemeyerek yemek yiyemeyen birçok öğrencimiz var. Yine pek çok öğrencimizin kartlarındaki bakiyelerin eksilerde ve kimilerinin de uzun bir süredir yemekhanede yemek yiyemiyorlar. İmkanlarımız elverdikçe bu öğrencilerimizin yanında olacağız. Bugüne kadar bizlere bilgisi gelen bütün öğrencilerimize de destek olmaya çalıştık. Duyarlı vatandaşlara, hayırseverlere bir çağrıda bulunmak istiyorum, gelin, çorbada sizin de tuzunuz olsun. Dışarda bir öğün yemeğe verdiğiniz parayla bir ay boyunca bir öğrencinin yemek yemesine vesile olunuz” ifadelerini kullandı. Fırat Demir