Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama göre Avrupa Birliği sivil toplum diyalogunun geliştirilmesi hibe programına başlanıldığı açıklandı.
Yazılı basın açıklamasında 4.2 milyon Avro’nun hibe olarak verileceği belirtilirken, “Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Türkiye-Avrupa Birliği Mali İşbirliği kapsamında, “AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi-H” başlıklı hibe projesi yürütülmektedir. Söz konusu hibe projesi ile Tarım-Balıkçılık ile Kültür-Sanat olmak üzere 2 konu başlığı altında toplam 4.2 Milyon Avro hibe dağıtılacaktır. Avrupa Birliği Genel Sekreterliğince Hibe çağrısına Mart ayı içerisinde çıkılması planlanmaktadır. Proje önerilerini sunmak üzere potansiyel faydalanıcılara 3 aylık bir süre tanınacaktır. Konu hakkında Valiliğimiz Kalkınma ve Destek Proje Ofisince Aralık 2008 tarihinden itibaren çeşitli bilgilendirme toplantıları ve eğitimler ile İlimizden asgari düzeyde proje sunulması hedeflenmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “”AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi-II” başlıklı hibe projesine; ‘Tarım-Balıkçılık’ alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Örgütler, Kooperatifler, Birlikler, Tüketici Organizasyonları, Odalar (Ziraat ve Ticaret Odaları v.b) Borsalar ve İl Özel İdareleri proje hazırlayarak üye ülkelerden en az bir yabancı ortak ile birlikte hibe başvurusunda bulunabileceklerdir. Aynı şekilde , ‘Kültür-Sanat’ bileşeni için bu alanda faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, Belediyeler ve Üniversiteler, yabancı bir ortak ile birlikte hibe başvurusunda bulunabileceklerdir. Açılan hibe programı kapsamında proje hazırlamak isteyen kurumların proje sunumu ve ortaklık hakkında Vali Yardımcısı Sayın İlyas GÜN’e müracaat etmeleri; proje hazırlama konusunda bilgilendirme için Kalkınma Destek ve Proje Ofisi’ne başvurmaları yeterli olacaktır. “AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi-II (2007)” başlıklı hibe programının detay bilgileri ekte sunulmuştur. Ayrıca proje kapsamında verilecek eğitimlere katılmak istemen müracaatçılar http://www.abgs.gov.tr web adresinden kayıt yaptırabileceklerdir. Kamuoyuna duyurulur” denildi.

 Muşun Sesi Gazetesi