İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Birimi ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi işbirliğiyle dün Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde bulunan kadın kursiyerlere kanser eğitimi verildi. Kursiyerlere yönelik verilen Kanser Eğitimine Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cafer Büyüközer, İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Birimi Müdürü Tekin Güler, KETEM Dr. Mehmet Kanduman ve çok sayıda kadın kursiyer katıldı. Kanser Haftası nedeniyle birçok İlköğretim, Ortaöğretim ve kurumlarda kanser eğitimi veren İl Sağlık Eğitim Şube Müdürlüğü, çalışmalarına ara vermiyor. Kanser Haftası nedeniyle tek amaçlarının her kese ve her kitleye ulaşmak olduğunu belirten İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, ciddi bir halk sorunu olan Kanser hakkında gereken bilginin aktarılmasıyla birlikte korunma yollarını en iyi şekilde aktarmak olduğunu söyledi. Dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olan kanserin, sağlıklı beslenme ve sigaradan uzak durmakla önlenebileceğini ifade eden Güler, Sebze ve Meyve Tüketiminin Önemini ve Vitamin Kullanımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler,  yaptığı açıklamada, yanlış beslenme alışkanlıklarının son yıllarda hızla artmasıyla birlikte kanser vakalarının oluşumunun da hızlandığını söyledi. Çevresel etkenlerin yapısal etkenlerin üzerine konulduğunda kansere yakalanma ihtimalinin artığına dikkati çeken Şube Müdürü Güler, bu nedenle çevresel etkenlerin ne kadar farkında olunup, ne kadar bunlardan uzak durulursa kanserin oluşmasının geciktirilebileceğini ya da önlenebileceğini belirtti. Güler, doğru beslenme alışkanlıklarının bu anlamda büyük önem taşıdığını, ayrıca obezite ile kanserin doğrudan ilişkilendirilebileceğini kaydetti.

“VİTAMİN KULLANIMI TÜRKİYEDE BÜYÜK BİR SORUN HALİNE GELMİŞTİR”

Genç kalma, yaşlılık belirtilerini önleme ve azaltma ile hastalıklardan uzak durmak için antioksidan ve yüksek doz vitamin alımı yapıldığını belirten İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, bu durumun, Türkiye’de çok ciddi bir sorun haline geldiğini söyledi. Şube Müdürü Güler, antioksidan ve yüksek vitamin kullanımının, ciddi bir ekonomik sektör oluşturduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: ”Sektör oluşması nedeniyle vitamin kullanımı her zaman olumlu tanıtılacaktır. Ama biz hastalara eğer sağlıklı beslenebiliyorlarsa sebze ve meyveden gıda alabiliyorsa vitamin almalarını önermeyiz. Çünkü doğal yollarla bu vücuda giriş yapıyor demektir. Ben, hekim önermediği sürece aşırı doz vitamin kullanımından uzak durulmasını öneriyorum. Bunu hem kanserli hastalar hem de sağlıklı bireyler için söylüyorum. Çünkü yüksek doz vitamin kullanarak genç kalınamaz ya da kanserden kurtulamazsınız. Hatta bunların yan etkilerinin de olduğu çok sayıda çalışmayla tespit edilmiştir. Eğer hastalar hekimler tarafından doğru bilgilendirilirse böyle bir arayış içinde olmayacaktır.”

GÜLER, “KANSER, SAĞLIKLI BESLENME VE SİGARA İÇMEMEKLE ÖNLENEBİLİR”

Obezitenin, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en büyük düşmanı olduğunu vurgulayan Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, şöyle konuştu: ”Kanseri, sağlıklı beslenme ve sigara içmemekle önlenebilir bir hastalık olarak nitelendirebiliriz. Sebze ve meyve tüketenlerin diğer insanlara göre kansere yakalanma olasılığı yarı yarıya azdır. Sigara ve ‘fast food’tan uzak durarak, sağlıklı beslenerek, kiloya dikkat ederek, egzersiz yaparak, kanser riskini üçte bir oranında azaltabiliriz. Dünyada, 2030’da 75 milyon insanın kanserle yaşayacağını düşünürsek, 25 milyon insanın bugünden itibaren yaptığımız çalışmalarla kansere yakalanmalarını önleyebiliriz. Bu çok önemli bir rakamdır. Bu kapsamda obeziteyle hem diyabet hem de kanser açısında da önemli bir savaş vermeliyiz. Dolayısıyla kanser günümüzde 3’te biri önlenebilir bir hastalıktır. Meyve ve sebze tüketimi her durumda teşvik edilmelidir. Sertifikalı ve organik tarım ürünleri desteklenmelidir. Aşırı kaloriden kaçınmak gerekiyor. Fazla yağ tüketilmeyecek. Katı yağlar yerine sıvıları tercih edilecek. Fazla hareketsiz kalınmayacak. Özetle sadece sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek, kanserin üstesinden gelebiliriz” dedi. Günaydın Muş Gazetesi