Havaların soğuması ile dere ve çayların donması sonucu içme suyu bulamayan hayvanlar köyün çeşmesinden su içiyorlar. Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Yemişen köyünde insanların geçim kaynağı hayvancılık.

Köyde sürüler halinde hayvan yetiştirilirken,köyün içinden geçen iki küçük dere sularının buz tutması sonucu,hayvanlar içme suyu bulamayınca köyün ortasında bulunan çeşmeden su ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Karınlarını doyuran koyun ve keçilere hayvan sahipleri ,hayvanlarının daha tavlı ve sağlıklı olması için yemden sonra tuz yediriyorlar, tuz yiyen koyun ve keçiler bir süre sonra susuz olduklarından çeşmeden akan suya ağızlarını sokarak çeşmeden su içerek susuzluklarını gidermeye çalışıyorlar.

Yemişen köyü halkından İsmet Biçim, hayvanların içme suyunun köydeki iki küçük dere sularından karşılandığını belirterek,havaların soğuması ile birlikte bu dere sularının buz tuttuğunu,hayvanların mecburen köylünün su ihtiyacını karşılayan çeşmeden su içtiklerini aynı çeşmeyi kullandıklarını söyledi. Hayvan sahiplerinden Ömer Ay da hayvanlarımız bizim geçim kaynağımız,hayvanların içme suyu olmayınca zorunlu olarak onlarla birlikte aynı çeşmeyi kullanıyoruz,çeşmeye kim erken gelirse su ihtiyacını gideriyor,bu insanda olabilir,hayvanda olabilir dedi. Yemişen köyünde ki hayvanlar o kadar alışmışlar ki,çeşmeye ağızlarını dayayarak bir insan gibi su içiyorlar,köylüler hayvanları bu şekilde su içmelerini yadırgamaz iken, köyün dışındaki insanlar bu manzarayı görünce hayret ediyorlar. Haber: Mikail Gökarslan

 NULL